Během uplynulých čtyř let došlo v Indii k značnému nárůstu populace tygrů, jejich počet se vyšplhal na číslo 3000. Přitom před 15 lety zde žilo podle dostupných údajů pouze asi 1400 tygrů. Výsledky sčítání z minulého roku přednesl indický premiér Naréndra Módí. .
V současné době je podle předsedy vlády této jihoasijské země Indie nejbezpečnější oblastí pro ohrožené kočkovité šelmy na světě. Ministr životního prostředí Prakáš Džávadékar řekl, že zatímco v roce 2010 bylo na území Indie registrováno 1706 tygrů, v roce 2014 to bylo už 2226 a nyní kolem 3000. Podle premiéra Módího to je historický úspěch.
„Před devíti lety se v Petrohradě rozhodlo, že do roku 2022 by se měla populace tygrů ve světě zdvojnásobit. My v Indii jsme tento cíl splnili se čtyřletým předstihem,“ pochlubil se úspěchem Módí. Chráněná území se v Indii rozrostla z počtu 692 na 860. Přestože se jedná o skutečně obrovský úspěch, cesta ještě není ani zdaleka u konce a snahy o zajištění dlouhodobé budoucnosti pro divoce žijící tygry pokračují.
Tygři, ale také sloni, patří v Indii mezi stále hojně lovená zvířata. Při nelegálním usmrcení tygrů využívají překupníci celé jejich tělo, což se odlišuje např. od pytlačení nosorožců. S tygřími tkáněmi a orgány se velmi dobře obchoduje zejména v Číně, která je používá v tradičním léčitelství a kam jsou části těl šelem často převáženy z Indie.
Tygří mozek slouží k léčbě lenosti a akné, krev je údajně dobrá na posílení tělesné konstituce a síly vůle a tuk vyvolává zvracení.
Z vědeckého hlediska však tyto praktiky nemají žádné opodstatnění. Z tygřích zubů se vyrábějí šperky, z kožešin bytové dekorace, klíční kosti slouží k výrobě amuletů proti zlodějům. Dalším problémem, jež situaci komplikuje, je soužití šelem s lidmi.
V důsledku zmenšování životního prostředí těchto zvířat dochází v Indii k zabití v průměru jednoho člověka denně tygry nebo slony.