Když se o někom řekne, že je workoholik, obvykle se tím v nadsázce vyjadřuje jeho pracovitost. Jenže závislost na práci, neboli workoholismus, je do značné míry nebezpečnou záležitostí. A se skutečnou pracovitostí toho příliš společného nemá..
Lidé, kteří propadli závislosti na práci, nebývají dobrými pracovníky. Svému okolí obvykle vnucují představu, že pracovat šestnáct hodin denně je normální a vyžadují od ostatních to samé. Tím pak v pracovním kolektivu vznikají třenice a problémy.
Zatím se doma workholikovi rozpadá vztah, z jeho života se vytrácejí přátelé… Vědci objevili i další nebezpečí, které mu hrozí.
Ukazuje se totiž, že příliš velké množství práce otevírá vrátka k alkoholismu. Naznačuje to souhrnná analýza, kterou provedl mezinárodní tým vědců. Ten si vybral celkem šedesát vědeckých studií, které se zabývaly problematikou alkoholismu. Dohromady tak badatelé získali vzorek 300 000 lidí ze čtrnácti zemí.
Po pečlivém zkoumání dospěli k závěru, že kdo pracuje více než 48 hodin týdně, na toho se démon alkoholu šklebí z minimální vzdálenosti. Kdo se věnuje práci takovým způsobem, riziko vzniku závislosti na alkoholu je u něj o 11 % vyšší než u toho, kdo pracuje kolem čtyřiceti hodin týdně. Čím vyšší pracovní zatížení, tím se riziko alkoholismu zvyšovalo.
Ženy, které příliš pracovaly, si průměrně dopřály 14 alkoholických nápojů za týden, muži dokonce 21. Přitom bylo jedno, z jaké země pocházejí, či jakému konkrétnímu zaměstnání se věnují.
„Již před nějakou dobou se objevily náznaky, že příliš velké množství práce souvisí s nezdravým životním stylem,“ připomíná finská výzkumnice Marianna Virtanenová, která se na metastudii podílela. „Ukazuje se, že je tomu skutečně tak a sklony k nadměrnému pití alkoholu jsou v tomto ohledu na prvním místě.“ Podle ní si tak lidé kompenzují stresy, deprese a také nespavost.
Závislost na práci postihuje častěji muže než ženy, většinou jde o lidi s vyšším vzděláním a ve vyšších funkcích. Pokud však někdo pracuje i déle než dvanáct hodin denně, ještě automaticky neznamená, že je workoholik.
Může to být i člověk, jenž si jen neumí dobře zorganizovat práci, nebo někdo, kdo se teprve zapracovává v novém zaměstnání.
Workoholik se pozná spíše podle toho, že vyvolává problémy, které poté s velkou chutí řeší. Výsledkem workoholismu jsou nejen zdravotní komplikace týkající se zejména srdce, ale i nezměrné problémy psychické.