Domů     .Top
Apollo 11 po 50 letech opět odstartuje, tentokrát z Prahy
Jan Zelenka 11.7.2019

Po padesáti letech od prvního letu na měsíc odstartuje Apollo 11 znovu, tentokrát z Žižkovské televizní věže v Praze. Vesmírná loď ožije v sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut za pomoci speciálního videomappingu, který bude věrně kopírovat skutečný začátek letu americké posádky v červenci roku 1969.

Přistání prvního člověka na Měsíci připomene happening s názvem Moon 50: Zpátky na Měsíc. „V sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut necháme odstartovat Žižkovskou věž v Praze,” říká autor myšlenky Filip Liška.

„Tubusy věže mají podobný tvar i rozměry jako původní nosná raketa Apolla 11, se kterou se astronauti vydali k prvnímu přistání 20. července 1969 na povrchu Měsíce,” vysvětluje Liška. Start žižkovské rakety se bude opakovat ve stejný čas také v neděli 21. července.

Blíže než před 50 lety

Pomocí videomappingu se tubus věže promění v raketu Saturn V. „Každý z nás se tak může na chvíli ocitnout dole pod raketou. Ani na mysu Canaveral v Kennedyho vesmírném středisku neměli lidé možnost se k Saturnu V dostat tak blízko,” říká producent akce Marek Vocel ze společnosti MVP events.

Návštěvníci happeningu v Praze budou moci prožít a připomenout si celou misi od přípravy přes start, přistání na Měsíci až po splashdown v Tichém oceánu. Součástí programu bude také veřejná projekce filmů a koncert.

Projekt chce mimo jiné připomenout, že Česká republika hrála roli významného aktéra při poznávání vesmíru. Dva astronauti z celkem 11 letů měli československé kořeny. Astronaut Eugene Cernan byl posledním člověkem, který na Měsíci stanul.

Měl s sebou československou vlajku, kterou při své neoficiální a utajované návštěvě před 45 lety dovezl do vlasti svých rodičů.

Pražský happening je ojedinělou akcí, a to i v celosvětovém měřítku. Vznikl naprosto spontánně, z nadšení několika přátel, kteří chtějí oslavit jedinečnou událost v dějinách lidstva. „První let lidí na Měsíc je historickým milníkem z mnoha pohledů.

Byl to významný objevitelský počin, využily se v té době nejpokročilejší technologie, lidé získali vědecký materiál a poznatky. To vše mu dalo celospolečenský význam,“ říká Liška.

Podpora akce

Happening se uskuteční pod záštitou primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba a starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka. Kromě celé řady českých i zahraničních institucí, mezi kterými je například také velvyslanectví USA v Praze nebo Planetárium Praha, ho podpořil také autor návrhu Žižkovské věže, doc.Ing.arch.

Václav Aulický. „V roce 1969 mělo u nás také velký význam to, že to byli tenkrát Američané, nikoliv Sověti! Nyní, kdy je to 50 let od tohoto mimořádného úspěchu lidstva, je skutečně nasnadě nějakým neotřelým způsobem tuto událost připomenout,” říká Aulický.

„Ze záměru promítání obrazu rakety Saturn a jejího startu na těleso TV věže jsem přímo nadšen a velice ho podporuji,” dodává.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz