Nový výzkum oceánologů z univerzity v britském Exeteru upozornil na stovky žraloků a rejnoků, jež se ročně zamotají do plastového odpadu a následně se mnohdy smrtelně poraní.
Výzkum pracoval se dvěma různými metodami, v tzv. metastudii analyzoval starší dopady plastu na paryby, a pak se zaměřil na zprávy na Twitteru o zvířatech se zraněním.
Odborníci zaznamenali minimálně 1000 případů, ale počítají, že ve skutečnosti jich bude mnohem více.
Podle dosavadních závěrů není tento problém pro paryby prozatím ještě kritický, oproti např. rybolovu. Odhaduje se, že člověk za rok uloví na 100 milionů žraloků. Přesto však vědci jedním dechem dodávají, že není možné situaci podceňovat, minimálně do budoucna.
„Jedním příkladem v této práci je žralok mako, kolem jehož těla je těsně ovinuté rybářské lano,“ uvedl mořský biolog Kristian Parton. „Tento žralok očividně rostl i poté, co se do lana zamotal, takže se provaz, který už byl porostlý škeblemi, parybě zařezával stále více do těla.
Tam mu poškodil nejen kůži a vnitřní orgány, ale zasáhl dokonce i páteř. I když si nemyslím, že by plastový odpad představoval velkou hrozbu pro budoucnost žraloků a rejnoků, je důležité chápat rozsah hrozeb, jimž tyto druhy čelí – a oba jsou mezi těmi nejohroženějšími v oceánech,“ dodal Parton.