Domů     .Top
Poslední odpočítávání pro orangutany
Martin Janda 26.6.2019

Kdysi v dávných dobách obývali hvozdy Číny, indické nížiny, neproniknutelné vietnamské pralesy a další místa pevninské Asie. Nyní se jejich životní prostor zúžil na ostrovy Borneo a Sumatra. Ovšem i zde jsou na ústupu. Nad orangutany se nebezpečně nízko snáší Damoklův meč vyhynutí..

Naši blízcí příbuzní orangutani patří mezi nejinteligentnější tvory na světě. Staví si příbytky, mají dobrou schopnost odhadu, jsou nadáni i abstraktním myšlením. Dokážou například zvážit, zda vynaložené úsilí stojí za případnou odměnu, což podle vědeckých studií zvládne již jen člověk.

Vyrábějí i nástroje a podobně jako někteří šimpanzi i orangutani mají schopnosti porozumět znakovému jazyku.

I sebechytřejšímu živočichovi není jeho inteligence nic platná ve chvíli, kdy se mu – nikoliv jeho vlastní vinou – bortí svět, na který byl zvyklý.

Studie antropologů z německého Institutu Maxe Plancka uvádí, že za posledních šestnáct let zmizelo na 100 000 orangutanů. A nejedná se zdaleka jen o úbytek přirozený, jenž by byl nahrazován porodností (natalitou).

Dlouhodobá studie německých vědců došla k závěru, že za zdecimováním populace orangutanů stojí především lidská ekonomická činnost. Jedním z faktorů jsou mizející pralesy, přirozený domov těchto hominidů.

Na vykácených pláních poté vznikají plantáže, ze kterých se získává palmový olej. Emma Kellerová ze Světového fondu na ochranu přírody si myslí, že jen tlak zákazníků přesvědčí firmy, aby od používání palmového oleje ustupovaly.

Dlouhodobým cílem je poté zákaz odlesňování a osazování rašeliništ. Orangutany kromě vysoké produkce palmového oleje rovněž ničí rozvíjející se papírenský průmysl a těžební činnost.

Jenže ani tam, kde lesy zůstaly, nemají orangutani vyhráno. Jsou totiž předmětem lovu pro maso a také cílem útoků zemědělců. Orangutani totiž při svém putování za potravou čas od času poničí úrodu ovoce a farmáři se jim poté mstí.

Serge Wich z Univerzity Johna Moorese v Liverpoolu, který se na výzkumu rovněž podílel, poukázal na nedávný nález mrtvého orangutana, jenž měl ve svém těle 130 diabolek ze vzduchovky. Orangutani přitom přes obecné povědomí, násobené například povídkou E. A. Poea Vraždy v ulici Morgue, nejsou lidem nijak nebezpeční.

Indonéská vláda sice před časem vyhlásila program, který by měl nekontrolovatelnému mizení pralesů zamezit. Jenže se jej nedaří naplnit. Naopak, vypalování lesů mnohdy vede k tomu, že se požáry vymknou z rukou a v plamenech pak končí životy dalších orangutanů a samozřejmě nejen jich.

Počet orangutanů bornejských se podle odhadů v současnosti pohybuje okolo 100 000, orangutanů sumaterských pak zůstalo již jen 12 000. Pokud se trendy nezmění, budou tyto počty ještě klesat. Například populace orangutanů na Borneu by podle Světového fondu na ochranu přírody mohla být sedm let zredukována na 50 000.

Samotní orangutani se však ještě nevzdávají. Postupně mění strategii svého způsobu života. Zatímco dříve byli spíše stromovými živočichy, nyní se častěji pohybují po zemi. Taktéž mění jídelníček, když začínají konzumovat rostliny, o které se dříve nezajímali.

Orangutani jsou sice v Indonésii chráněni, avšak úřady potřebné zákony příliš v praxi neuplatňují. Řada organizací se snaží ve zbytcích džunglí zřizovat záchranné stanice pro orangutany. Některým se daří, ovšem vyskytly se i případy, kdy se tyto stanice staly centrem ekoturistiky a z orangutanů zde vychovaných se stali žebrající tvorové neschopni života ve volné přírodě. Každopádně, blízká budoucnost těchto lidských příbuzných je značně nejistá.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz