Domů     .Top
4 věci, na které si dát pozor před objednáním překladu
Martin Macourek
od Martin Macourek 25.6.2019

komerční sdělení

Během hledání ideálního překladatele či překladatelské agentury musíte dbát na několik věcí. Lehce se totiž může stát, že výsledný překlad nebude podle vašich představ. V tomto článku si povíme, na co si dát před zadáním překladu pozor..

Hledejte překladatele specializovaného na daný jazyk

Téměř každý překladatel se specializuje na úzkou skupinu jazyků. Neexistuje překladatel, který „umí vše“. V první řadě se tedy zaměřte na výběr takového překladatele, který se specializuje na jazyk do nebo z kterého překlad potřebujete.

Případně se můžete obrátit na agenturu, která sdružuje několik překladatelů s různými jazykovými znalostmi.

Je známo, že kvalitní překladatel ovládá precizně zpravidla 1-2 světové jazyky. Najdou se i tací, kteří jich umí víc. Každý člověk však, i kdyby byl génius, má určité limity a většinou platí pravidlo, že čím víc jazyků umí, tím povrchnější jeho znalost je.

reklama

Proto je lepší najít opravdu takového, který umí sice jen 1 až 2 cizí jazyky, ale o to preciznější a hlubší jeho znalosti jsou.

Překlad smlouvy, nebo literárního díla?

Velkou roli hraje také to, o jaký typ překladu se jedná. Běžný literární překlad zvládne téměř každý překladatel, ale co když potřebujete překlad smlouvy nebo dokonce nějaký soudní překlad? V takovém případě se musíte obrátit na odborníka.

Pokud potřebujete soudní nebo právní překlad, doporučuji obrátit se na agenturu. Mezi další specifické překlady patří například ekonomický a technický překlad.

Cena na prvním místě? Ne!

Koukat primárně na cenu je cesta do pekel a ve finále pravděpodobně povede k časovým a finančním ztrátám na vaší straně. Pokud potřebujete přeložit složitější text a překlad zadáte například někomu nezkušenému, který se na trhu drží jen díky nízké ceně, povede to pravděpodobně k tomu, že se k vám nakonec dostane nevyhovující překlad a vy budete muset řešit vše od začátku a hledat nového překladatele.

reklama

Zamyslete se proto nejdřív, jaká je náročnost textu, který potřebujete přeložit, o jaký jazyk a typ překladu se jedná a až následně začněte přemýšlet o tom, jestli takový text můžete zadat někomu, kdo nabízí nejnižší cenu, nebo jestli si radši připlatíte za jistotu kvalitního překladu.

Nebojte se zažádat o reference a vzorový překlad

Není nic lepšího než doporučení od známého. Pokud jste však první ve svém okolí, kdo překlad poptává, nakoukněte do referencí případných překladatelských agentur. Běžné je také zažádat o náhled prací dle takového zaměření, které požadujete.

Případně můžete rovnou požádat o vzorový krátký překlad. Mnoho překladatelů nebo agentur vám zdarma vyhotoví přibližně 1 normovanou stránku překladu.

reklama

Na závěr nezapomínejte také na komunikaci s překladatelem. Většinou jste to vy, kdo má mnohem větší souvislosti a zná kontext lépe než člověk, který bude text překládat. Dodejte tedy překladateli všelijaké doplňkové podklady a poskytněte mu co nejdetailnější informace k textu, který potřebujete přeložit.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz