Pražské coworkingové centrum Business Link Visionary nově podporuje rozvoj blockchainové technologie, která bude hybatelem budoucnosti. První československý blockchain akcelerátor založily společnosti SAB Aerospace, Space Systems Czech a investiční skupina Cape free.
Tým československého blockchain akcelerátoru, který se zaměřuje na Enterprise Blockchain pro business sféru, bude své aktivity rozvíjet v coworkingovém centru Business Link Visionary v Holešovicích. Zmíněné společnosti spojilo dohromady zaměření na moderní technologie a budoucnost digitalizace, které budou měnit i budoucnost pracovního trhu.
Ten bude v nadcházejících letech výrazně ovlivňován databázemi na principu blockchain (přesněji technologie distribuované účetní knihy – distributed ledger technology – DLT), automatizací založenou na umělé inteligenci a tzv. smart kontraktech.
Počítá se s tím, že blockchainová technologie v nadcházejících letech výrazně pozmění velké množství oborů, a že bude pomáhat soukromým firmám i státním institucím se zaváděním umělé inteligence a blockchainu.
„Blockchain se v dohledné době prosadí v mnoha oborech. Uplatnění najde v bankovnictví, FinTech nástrojích, logistice, zdravotnictví, potravinářství, nebo autoprůmyslu. Pomoct může při sledování pohybu zboží v rámci výrobního a logistického řetězce,“ uvádí Petra Hubačová, country manager společnosti Business Link ČR, a dodává:
„Pokud budeme hovořit o praktickém využití blockchainu, v Čechách by například výrazně prospěl registru vozidel. Na evropské bázi by mohl pomoct při sledování pohybu masa a dalších komodit, aby spotřebitelé nebyli v obchodech ohrožováni závadným či infikovaným masem.
Možností, jak aplikovat blockchain v praxi je však mnohem více – je to technologie budoucnosti.“.
Uplatnění neměnné databáze v logistice je, podle vedoucích vědců, zřejmé. Aktuálně může pomoci při trackování komodit jako maso a přispět k výraznému zprůhlednění dodavatelského řetězce. Pokud se zároveň doplní datová analýza se strojovým učením, tedy umělou inteligencí, může docházet k zabránění vzniku potravin s dvojí kvalitou.
Nicméně, neměnná databáze a chytré kontrakty najdou uplatnění i například při digitalizaci a zefektivňování zdravotnictví.