Nedostatek potřebných léků v zahraničí může být pro cestovatele noční můrou. Podle MUDr. Jiřího Bartoše ze Sdružení praktických lékařů by měla být základem každé cesty – ať už do zahraničí, nebo za krásami české krajiny – dobře nachystaná lékárnička, tu je nutné kontrolovat před každou větší cestou, minimálně však jednou do roka..
Co by v lékárničce nemělo chybět? Některé medikamenty si ale před cestou stojí za to pořídit v lékárně vždy, součástí každé lékárničky by měl být chladicí gel, prášky na bolest, průjem a zácpu. Opomenout byste neměli ani kapky do nosu, náplast, pastilky proti bolesti v krku či antihistaminika na alergickou reakci.
Cestovatelé, kterým se dělá při jízdě v autě nebo autobuse špatně, by si s sebou měli přibalit i lék proti nevolnosti.
Pokud užíváte některé léky pravidelně, zabalte je jako první. Většina lidí má totiž své stálé léky mimo lékárničku, například v ložnici nebo v kuchyni. Stává se proto, že na letišti zjistíte, že vaše pilulky zůstaly na nočním stolku.
To představuje pro cestovatele pořádnou komplikaci, jelikož jejich léky mohou být na lékařský předpis a v zahraniční je neseženou. Před každou cestou je také nutné všechny léky zkontrolovat a ujistit se, že léky nepřekročily svou trvanlivou lhůtu.
K ošetření odřenin, krvavých šrámů nebo drobných zranění se neobejde bez dezinfekce, která je základním faktorem každé správné lékárničky.
Podle lékařů si pacienti v posledních letech zvykli s sebou do kufru přibalit také antibiotika. Ne vždy je to ale dobrý nápad. „Ohledně antibiotik bych byl opatrný. Záleží především na tom, jak se lidé domluví s lékařem a do jaké destinace jedou.
Každopádně bych před nasazením antibiotik doporučil konzultaci s lékařem. Dnes se lze jednoduše spojit například přes e-mail, skype nebo sociální sítě,“ radí MUDr. Bartoš.
Velice oblíbené jsou v dnešní době také výlety do exotických zemí a uzpůsobit tomu by lidé měli i výbavu příruční lékárničky. Opět platí, že před cestou je dobré se poradit s praktickým lékařem. Praktik může předepsat například léky proti silným cestovatelským průjmům, na něž by volně dostupné pilulky nemusely stačit.
Samozřejmostí je s sebou vzít opalovací krém i léčivý přípravek na popálenou kůži s obsahem panthenolu. Přibalte také repelent proti komárům, který se při pobytu venku bude hodit.
Ani perfektně vybavená lékárnička ale mnohdy nestačí. Pokud se vydáte do třeba Afriky, měli byste se nechat očkovat. Hrozí vám například tyfus nebo žlutá zimnice. Na vakcinaci ale musíte myslet s předstihem a nenechávat ji na poslední chvíli. Některá očkování se totiž skládají z více dávek.