Mezinárodnímu týmu pod vedením Zuzany Musilové z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se podařilo zpozorovat neobvyklý mechanismus, jenž tvorům ve velkých mořských hloubkách umožňuje barevné vidění..
„Zkoumali jsme geny zodpovědné za barevné vidění ryb a zjistili jsme, že některým se namnožil gen pro tyčinky, což jsou buňky v sítnici citlivé za nízké intenzity světla,“ řekla Musilová. Tyto geny vytvářejí fotoreceptory citlivé na různé světlo od modré po zelenou, každý protein má jinou citlivost.
Kopie genu byly zaznamenány u tří druhů mořských ryb žijících v hloubce 400 až 1200 metrů v tropických a subtropických oceánech – ryba hlubinovka (Myctophiformes) měla 5 kopií, stuhovka mořská (Stylephorus chordatus) 6 a beztrnovka stříbřitá (Diretmus argenteus) 38, což je u obratlovců opravdu nevídané.
Mechanismus by mohl rybám usnadnit lov kořisti a výběr partnerů vhodných k rozmnožování.
V českých vodách se nový objev týká kapra obecného (Cyprinus carpio), který má 4 tyčinkové geny. Podle Musilové se jedná o jedinou rybu mimo hlubokomořské, která má více než dva geny. Není však stále zřejmé, co to pro kapra znamená.
Mohl by např. vidět lépe barevně v nízké intenzitě světla vzhledem k tomu, že žije v zakalených vodách.