Pozor, padají planetky!

Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme.
Průniky nejrůznějších těles do zemské atmosféry nejsou ničím výjimečným. V poslední době se však naštěstí nejedná o nijak velké objekty. Ale Země v minulosti již zažila srážky i s velkými tělesy. Z jedné takové kolize s objektem o velikosti Marsu se zřejmě zrodil náš Měsíc. Přitom katastrofu může způsobit i mnohem menší těleso. Vždyť Českou republiku může vymazat z mapy objekt o velikosti jen 150 metrů, s Evropou by si pak poradil asteroid velký 650 metrů.
Koneckonců, nemusí ani dojít ke srážce. Stačí blízký průlet velkého tělesa a Země by mohla být vychýlená ze své osy. To by znamenalo ještě větší klimatické změny, než kterých jsme svědky nyní. A paseku na Zemi by mohl nadělat i náraz planetky do Měsíce.

Lidstvo sice má nemalý počet profesionálních i amatérských teleskopů, avšak tu a tam může některý z vesmírných tuláků proniknout nepozorovaně až k Zemi. To byl případ čeljabinského meteoritu a k podobné události došlo letos v Botswaně. Jedním z nejdůležitějších úkolů pro astronomy je tak sledování chování blízkozemních planetek, které pro Zemi znamenají největší riziko.
Může se zdát, že se nejedná o akutní a vážný problém, nicméně, administrativy některých států toto nebezpečí nepodceňují. Americká vláda již schválila program zvýšené ochrany Země před pádem asteroidů, které by mohly zpustošit celé regiony nebo i kontinenty. Vládní Národní rada pro vědu a technologii (NSTC) zveřejnila plán zdokonaleného vyhledávání a sledování nebezpečných vesmírných těles, u kterých se musí počítat s možností, že by je působení gravitačních sil vychýlilo z jejich dráhy.
Doposud vědci objevili v blízkosti Země (NEO, Near-Earth Objects) okolo 10 000 objektů. To je pouhé procento ze zhruba milionu větších asteroidů, které by se na svých oběžných drahách mohly k naší planetě nebezpečně přiblížit. Stejně jako řada menších objektů, které by rovněž dokázaly na tváři naší planety zanechat hlubokou jizvu. Nový americký vládní program má za úkol tyto mezery odstranit a rovněž navázat spolupráci s dalšími státy. Jeho roční rozpočet činí v přepočtu více než tři miliardy korun.
Už před dvěma lety NASA zřídila nový úřad pro sledování asteroidů a komet, které se nebezpečně blíží Zemi. Úřad pro koordinaci planetární obrany (PDCO) koordinuje výzkum, jemuž se NASA systematicky věnuje od 70. let minulého století.

Odklonění Zemi ohrožujícího asteroidu je oblíbeným námětem hollywoodských scénáristů. Země už má téměř na kahánku, když tu se zjeví nějaký ten Bruce Willis a za cenu vlastního života lidstvo zachrání. Bruce či jiný podobný hrdina zpravidla použije výbušniny a hrubou sílu, kterým asteroid zničí. Existují však i jiné možnosti.
„Máme schopnosti, a to fyzické i technologické, abychom Zemi uchránili před dopadem asteroidu,“ sebevědomě prohlašuje bývalý astronaut Rusty Schweickart, jenž je teď šéfem společnosti B612 Foundation, která se zabývá předvídáním a předcházením katastrofických dopadů asteroidu. „Nyní jsme schopni velmi mírně a nepatrně pozměnit sluneční soustavu s cílem zvýšit šance na přežití lidstva,“ dodal
Planetka, která zasadila poslední ránu dinosaurům, měla v průměru deset kilometrů. NASA je přesvědčena, že by si lidstvo dokázalo poradit i s takovým obrem. Znamenalo by to však jeho brzké odhalení a následné velké výdaje. Bylo by totiž nutné soustavně po dobu mnoha let do něj neustále narážet kosmickými sondami.
„Když ho můžete zasáhnout nějakým nárazovým tělesem, můžete ho zasáhnout i deseti nebo stem takových těles,“ říká bývalý americký astronaut Ed Lu, který ve vesmíru strávil 206 dní. „A říkám vám, že kdybychom našli asteroid, který by mohl vyhladit život na Zemi, nebo jeho většinu, pak by financování nebylo žádným problémem pro vypuštění stovky takových nárazových těles,“ dodává Lu.

V případě vesmírného ohrožení mají lidé k dispozici i další eventuality. Ta nejméně násilná spočívá v tom, že se robotická sonda na planetku „přilepí“ ve stylu klíštěte a pomocí vlastní síly vychýlí její směr. Tyto možnosti studovala mimo jiné i sonda Dawn, které zkoumala planetky Vesta a Ceres.
Jednou z dalších potenciálně uskutečnitelných metod je koncept nazývaný „zrcadlová včela“. Ta počítá s rojem malých minidružic osázených zrcadly, která nasměrují sluneční svit do jednoho bodu asteroidu, čímž ho tak zahřejí, že se hornina začne vypařovat. To vytvoří jakýsi raketový pohon Zemi ohrožující planetky.
Vědci zkoumají i možnost gravitačního traktoru. Jeho princip spočívá v tom, že se vesmírná loď zaparkuje v blízkosti planetky. Iontové motory vesmírného korábu se poté namířené do stran spustí, a tak byť nepatrnou ale přece jen gravitační silou dochází k posouvání planetky.
Nelze zavrhovat ani onu Bruceovu hrubou sílu. Jednou z takových možností je vypálení projektilu do cizího objektu. NASA už to vyzkoušela u komety Tempel 1, do níž v roce 2005 vypálila střelu sonda Deep Impact a vytvořila v ní kráter.
Na rok 2020 se pak chystá start americké mise AIDA. Hlavní roli v ní sehraje sonda DART, která má být navedena na kolizní kurz s měsícem asteroidu Didymos známým pod jménem Didymoon.
Nelze odepisovat ani jadernou sílu, byť ta je v mnoha ohledech kontroverzní. Pomocí atomových zbraní lze planetku rozstřelit, poté ovšem hrozí její rozpad na několik kusů, které mohou být podobně nebezpečné. NASA nedávno přišla s myšlenkou kombinace konvenční a jaderné nálože. Ta konvenční nejprve způsobí kráter, následná jaderná uvolněný materiál vyšle ven a kráter tak funguje jako tryska raketového motoru.
Nápadů a možností jak odvrátit nebezpečí z vesmíru má bezpochyby lidstvo dost. A byť v současnosti srážka s větší planetkou nehrozí, nelze rizika přicházející z kosmu podceňovat. Takoví dinosauři by o nich mohli vyprávět celé hodiny…

 

Rubriky:  Vesmír
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce

Související články

První podrobné informace o planetce Ultima Thule

První podrobné informace o...

Sonda NASA New Horizons, jejímž primárním cílem byl průlet kolem Pluta,...
Je vesmírný prostor plýtváním místem?

Je vesmírný prostor plýtváním...

Ta otázka už asi napadla každého: Jsme ve vesmíru sami? Slavný americký...
Mise sondy BepiColombo probíhá podle plánu

Mise sondy BepiColombo probíhá...

Po sérii testů provedených přímo ve vesmíru v uplynulých měsících...
Sonda InSight potvrzuje: Mars se třese

Sonda InSight potvrzuje: Mars se...

Že se naše Země umí pořádně zatřát, to dává najevo v podstatě každý...
Americká kosmonautka se chystá na rekord: Chce být nejdéle pobývající ženou ve vesmíru

Americká kosmonautka se chystá na...

Před několika dny NASA oznámila, že se kosmonautka Christina Hammock...
NASA hlásí: v atmosféře Měsíce je vodní pára

NASA hlásí: v atmosféře Měsíce je...

Nejen planety, ale i mnohé měsíce mají svou atmosféru. Svým plynným obalem...
Když dojde ke střetu dvou hvězd

Když dojde ke střetu dvou hvězd

Pomocí vesmírného teleskopu Chandra se týmu astronomů podařilo zaznamenat...
Kolik je v oceánech plastů? Nová technologie bude provádět monitoring z vesmíru

Kolik je v oceánech plastů? Nová...

O znečištění světových moří se píše a hovoří už desítky let. Dlouho se...
12. duben 1961: Den, kdy člověk poprvé opustil svou planetu

12. duben 1961: Den, kdy člověk...

12. dubna 1961 vyšla na titulní straně Rudého Práva nenápadná zpráva...
Experiment na ISS prokázal přizpůsobivost myší

Experiment na ISS prokázal...

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) proběhl výzkum, který měl...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kompostování lidí je budoucností pohřbívání: Washington se blíží jeho legalizaci

Kompostování lidí je budoucností...

Po smrti svých blízkých mají rodiny většinou dvě možnosti: Pohřbít...
Císař Hirohito: Měl být souzen jako válečný zločinec?

Císař Hirohito: Měl být souzen jako...

Zasedání císařské konference se 6. září 1941 pomalu chýlí ke konci. Všechna...
VIDEO: TOP 5 hokejových zázraků

VIDEO: TOP 5 hokejových zázraků

Obrovská radost nejen na Staroměstském náměstí, ale po celém Česku,...
Když se do Litovle přižene pohroma: Tornádo za sebou nechá spoušť za 100 milionů

Když se do Litovle přižene pohroma:...

Ve středu 9. června 2004 je v Litovli, malém městě v Olomouckém...
Básník Jan Neruda miloval švestkové knedlíky a dršťkovou v pražské hospodě U Ježíšků

Básník Jan Neruda miloval švestkové...

Karty plesknou o stůl. „Prohrál jsem,“ cvrnkne smířlivě básník Jan...
Vzor pro výrobce letadel? Netopýr!

Vzor pro výrobce letadel? Netopýr!

Netopýr je podle některých vědců doslova úžasné stvoření. „Díváte-li se na ně,...
Sonda Parker Solar Probe: Ikarus, který si (snad) křídla nespálí…

Sonda Parker Solar Probe: Ikarus,...

O doteku Slunce sní mnozí básníci. Z lyrických výšin je poté shodí...
Komu ve skutečnosti patřila údajná Hitlerova lebka?

Komu ve skutečnosti patřila...

Část lebky s průstřelem, kterou Rusové po desetiletí vydávali za...
Výroba nejznámější křídy skončila: Využívali ji profesoři po celém světě

Výroba nejznámější křídy skončila:...

Rolls-Royce mezi křídami. Ano, i takové označení existuje. Vysloužila si ho...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.