Nový test, který vyvinuli američtí vědci ze Stanfordské univerzity, umí rozpoznat chronický únavový syndrom (chronic fatigue syndrome – CFS) projevující se u člověka, jenž byl po dlouhou dobu pokládán za výmysl pacientů. .
Chronický únavový syndrom, nebo také myalgická encefalomyelitida, je popisován jako nemoc způsobující časté křeče, nespavost, únavu a bolesti hlavy. Jedná se o kombinovanou reakci organismu na stres. V současné době byl zaznamenán nárůst pacientů, jež trpí podobnými příznaky.
Pomocí nejnovějších výzkumů vědci dospěli k závěru, že k obtížím dochází kvůli „zablokování“ nervové soustavy, což vede k zánětlivým procesům v organismu, které zasahují i míchu. Odborníci našli způsob, jak nemoc rozpoznat.
Nový test detekuje reakci imunitních buněk a krevní plasmy na stres. K testování posloužil krevní vzorek a speciální ultracitlivý nanoelektrický přístroj, jenž je schopen zaznamenat buněčné procesy v reálném čase.
Několik desítek mikroelektrod detekovalo změny v elektrické aktivitě krevního vzorku. Pro stimulaci tělesné námahy byly vzorky vystaveny slanému prostředí. Čím více se parametr měnil, tím více reagoval vzorek krve nemocných na zdroj stresu oproti krvi zdravých lidí, u nichž nedošlo k žádným výrazným změnám. To dokazuje, že pacient trpí chronickým únavovým syndromem.
Při testech na lidech dosahovaly výsledky až 100% přesnosti. Vědci však prozatím nemohou říci, jak je možné, že lymfocyty (druh bílých krvinek) reagují tak, jak reagují. „Nevíme, proč se buňky a plasma takhle chovají, vlastně ani nevíme, co dělají,“ sdělil biochemik Ron Davis, spoluautor studie.