Vzdělávací program Virtuální realita – demence přináší účastníkům unikátní možnost vstoupit do světa člověka žijícího s demencí. S využitím vysoce kvalitní technologie VR umožňuje vidět svět jeho očima.
Posiluje tak znalosti pečujících o demenci a zároveň pomáhá zlepšit přístup a podporu lidem, kteří touto nemocí trpí..
Aplikace k navození demence pomocí VR byla vyvinuta v Austrálii, letos poprvé vstupuje do Evropy a ČR se stává celkově 4. zemí, kde byla nová technologie představena. „Je potěšující, že se Austrálie a Česká republika staly partnery v oblasti tohoto špičkového školení, které je určeno pro pečující o osoby trpící demencí.
Trénink umožňuje účastníkům vidět svět očima osoby, která žije s touto nevyléčitelnou chorobou. Odborníci z oblasti péče o seniory z České republiky předsedají významným evropským asociacím Alzheimer Europe a European Ageing Network.
Předpokládáme, že zájem o školení virtuální reality EDIE projeví také experti z dalších evropských zemí,“ komentuje velvyslanec Australského společenství Paul Wojciechowski.
Autorem školení je asociace Dementia Australia, jež na vývoji spolupracovala s australskou Deakin University. Tato verze byla na základě požadavků Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) upravena do českého jazyka, včetně všech doprovodných materiálů – prezentace, brožur a letáků.
„S demencí u nás žije zhruba 150 tisíc lidí. Pevně proto věřím, že díky reálnému prožitku dojde ke zlepšení přístupu pečujících osob a tím i zkvalitnění života pacientů,“ uvedl ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch.
Virtuálním programem se prolíná příběh 63letého manželského páru Marci a Edieho. Jejich velké plány pro důchodový věk nabourá demence, která se začne projevovat u Edieho a která obrátí jejich život vzhůru nohama.
Prostřednictvím brýlí VR se na chvíli můžete stát Ediem, podívat se na svět jeho očima. V první části můžete prožít, jaké to je, když se pohybujete v prostředí, které by vám mělo být důvěrně známé, ale ve kterém se cítíte jako cizinec a ztrácíte orientaci.
Právě silný osobní prožitek účastníků je klíčovým okamžikem k pochopení lidí s demencí, jejich chování, jejich reakcí. Ve druhé části virtuální reality se Edie pohybuje v prostředí, které je již uzpůsobeno tak, aby i nemocný člověk co nejvíce věcí zvládl sám a aby byla co nejdéle zachována jeho samostatnost.