Barokní zahrada Großsedlitz patří mezi nejvýznamnější barokní zahrady Evropy – letos oslaví 300 let od svého založení. Pozoruhodná je zejména dobře zachovaným originálním stavem, ale také více než 60 kamennými plastikami. Ty dávají ožít duchu doby baroka a zdobí zahradu.
Jsou zde k vidění sochy čtyř ročních období, čtyř světadílů a velký počet bohů a bohyň. Na rozdíl od jiných barokních zahrad v Evropě, které byly často přetvořeny na krajinné parky, zde nedošlo k žádné přeměně a dodnes je čitelný záměr jejího tvůrce. Tím byl projekt velkolepého areálu v rozsahu, který přesahuje dnešní podobu.
O vzhled zahrady se zasloužil August Christoph (1662-1734) hrabě z Wackerbarthu, generální polní maršál a státní ministr ve službách Augusta II. Silného (1670-1733). August zakoupil rytířskou usedlost Sedlitz v roce 1719 a plánoval zde vybudování reprezentativního venkovského sídla.
Jako „ministr stavebnictví“ měl po desetiletí zásadní vliv na barokní přestavbu Drážďan i mnoha dalších měst, pevností a zámků v Sasku a Polsku. V roce 1723 však své sídlo v Großsedlitz prodal svému pánovi, který byl zároveň polským králem.
August II. Silný zde chtěl vytvořit působivý rámec pro slavnost polského Řádu bílé orlice, jenž obnovil v roce 1705. Tato slavnost, která měla ohromit a vyznamenat jak polskou, tak i saskou šlechtu, se poté také v Großsedlitz konala třináctkrát, a to vždy v den králových jmenin.
Letos proběhne slavnost polského Řádu bílé orlice 13. a 14. července. Ponese se v duchu oslavy baroka a tří set let od založení zahrady.
Mimořádným klenotem zahrady je zhruba 130 pomerančových stromků, které za náročné péče přezimují ve dvou oranžeriích. Budou hlavní ozdobou „Saských dnů citrusů“, které se konají 25. a 26. května 2019. Protože leží Großsedlitz pouhou hodinu a půl od Prahy, je zde český návštěvník srdečně vítán.
Texty k prohlídce zahrady a ke všem výstavám jsou k dispozici také v českém jazyce.