17. 4. 2019 odstartovala kampaň proti šikaně a syndromu přihlížející většiny. Za projektem nazvaným Be a Buddy, not a Bully (Buď kámoš, postav se šikaně), jenž má šířit povědomí o dané problematice, stojí dětský televizní kanál Cartoon Network, který v ČR spojil své síly s Linkou bezpečí a youtuberem Karlem „Kovym“ Kovářem..
Kampaň proběhla již v několika evropských zemích. „Víme, že se s šikanou potkalo mnoho našich mladých diváků, proto chceme společně s našimi partnery – Linkou bezpečí a ambasadorem Kovym – dětem ukázat, že se mohou šikaně postavit nejen svým postojem, ale i zapojením důvěryhodného dospělého,“ popisuje Malgosia Chapman ze společnosti Turner Germany & CEE, pod níž dětský televizní kanál patří.
Počet volajících na Linku bezpečí stoupá a s ním i podíl dětí čelících šikaně a kyberšikaně. V minulém roce přijali pracovníci Linky bezpečí 159 481 telefonátů, 2 707 e-mailů a 2 167 chatů. Denně pak Linka přijme přibližně 430 kontaktů od dětí, z toho se 5 až 6 týká šikany. V roce 2018 se jednalo o 2 182 kontaktů, což značí nárůst oproti roku 2017.
„Problém šikany tvoří 7 % veškerých kontaktů, které děti učiní s Linkou bezpečí, ať už prostřednictvím telefonátů, emailů, či skrze chat,“ říká Regina Jandová z Linky bezpečí. Organizace řeší kyberšikanu zhruba s 5 dětmi měsíčně.
O pomoc si však neříká každý. Důvodem je často strach, pocit viny nebo reakce okolí. K šikaně může vést podle Jandové takřka cokoliv. „Šikanované může být bohužel každé dítě, důvod se vždycky najde. Spouštěč bývá např. „špatné“ oblečení či „špatná“ reakce na okolí.
Patrně neexistuje přesný návod na to, jak šikaně předejít, důležitou roli v jejím řešení ale hraje sebevědomí a nebát se říct si o pomoc,“ dodává.
Kyberšikana je „sofistikovanější“, odehrává se totiž v online prostoru, oběť mnohdy ani nezná jejího původce, navíc může probíhat nepřetržitě. Díky online prostředí kyberšikana pozměňuje i charakter a velikost přihlížejícího davu, který šikanu vidí, ale často nezasáhne.
Mezi projevy patří např. verbální útoky, průnik na účet, vyhrožování a zastrašování, obtěžování prozváněním, vydírání, ztrapňování šířením fotografií, videa a zvukového záznamu.
Karel „Kovy“ Kovář se k šikaně vyjádřil, že největší skupinu tvoří přihlížející, kteří zůstávají v nečinnosti. Přestože nejsou tyto osoby přímými účastníky šikany, je třeba, aby si uvědomili, že mají zodpovědnost, jsou součástí problémů a mají šanci pomoci.