Nejrůznější lékaři a odborníci kladou stále častěji lidem na srdce, aby nepodceňovali dostatečný přísun omega-3 nenasycených mastných kyselin, čímž mohou předejít kardiovaskulárním onemocněním.
A jaká je vlastně dostatečná míra? Ta se dá dnes již přesně změřit. Jediné, co je k měření třeba, je kapka krve..
Index, podle kterého lze příjem omega-3 kyselin hodnotit, pomohl stanovit profesor William S. Harris ze Sanford School of Medicine, přední odborník v oblasti výzkumu omega-3 mastných kyselin.
Studie doložily, že omega-3 index slouží jako ukazatel rizika kardiovaskulárních chorob. Podobně jako dosud často zmiňovaný cholesterol.
Většina lidí není obeznámena s testem omega-3 indexu, který je prozatím dostupný pouze v USA, v České republice se s jeho distribucí počítá do budoucna. Ve skutečnosti mnozí ani nevědí o zdravotních rizicích spojených s nízkými hladinami omega-3.
Omega-3 index test je udáván v procentech.
Co to přesně znamená? Hodnota omega-3 indexu přesahující 8 % je nejnižší riziková zóna. Většina spotřebitelů se však pohybuje kolem 6 % nebo méně. Kupříkladu v USA nepřesáhne u většiny lidí hodnota 4 %, tudíž jsou vystaveni nejvyššímu riziku.
Být v zóně s nízkou hodnotou znamená až o 90 % vyšší riziko náhlé srdeční smrti.
Omega-3 mastné kyseliny si tělo samo nevytváří. Zdrojem omega-3 je, jak odborníci často podotýkají, konzumace rybího oleje z tučných mořských ryb. Těch ale konzumují Češi velmi málo. Konzumace ryb v ČR je celkově velmi tristní.
Pouze 15 % Čechu se snaží jíst ryby pravidelně. Ryby jako oblíbené jídlo mají pouhá 2 % Čechů. Když už se na talíři objeví ryba, pak je ze 74 % mořská, sladkovodní ryby se konzumují ve 26 %. Efektivní náhražkou za konzumaci ryb jsou produkty rybích olejů z mořských ryb žijících v chladných vodách, jež v sobě omega-3 obsahují a jež jsou na trhu snadno dostupné.
„Omega-3 index splňuje řadu požadavků z hlediska rizikových faktorů, včetně konzistentních epidemiologických důkazů i věrohodného mechanismu účinku. Nejdůležitější jsou však důkazy, podle nichž lze zvyšováním hladiny omega-3 kyselin snížit rizika srdečních příhod.
Jinými slovy, mohlo by to být stejně důležité, ne-li důležitější než hladina cholesterolu,“ tvrdí profesor Harris.