Masožravý vačnatec, známý pod označením ďábel medvědovitý či tasmánský čert (Sarcophilus harrisii), byl ohrožen vyhubením, které způsobovala určitá forma rakoviny. V současnosti ale tito noční tvorové začali vykazovat známky adaptace na nemoc, a tak by mohli mít do budoucna naději na přežití..
Vědci došli k nečekaným poznatkům – populaci vačnatců, která v současnosti čítá kolem 18 tisíc jedinců, se pod vlivem nemoci změnila jejich DNA, a tím se jim v těle vytvořila imunitní reakce, tedy určité protilátky, což napomohlo k přežití až 24 jedinců nakažených rakovinou. Přesto ale pro ně rakovina stále zůstává závažným onemocněním.
„Pozorovali jsme, že zvířata, která nemoc dostala, mnohem déle přežívala. U malého počtu zvířat nádor ustupuje, jinak řečeno, čert se dokáže z rakoviny uzdravit,“ řekl Rodrigo Hamede z Tasmánské univerzity.
Od roku 1996 vačnatci trpí na přenosnou nemoc – DFTD, konkrétně na obličejový nádor, jenž ze 100 % způsobuje smrt a jenž vymýtil 85 % populace tasmánských čertů. K přenosu rakoviny dochází při páření či během soubojů, kdy se čerti vzájemně koušou do tváří.
Nakažený jedinec následně umírá na vyhladovění, jelikož mu nádor znemožňuje přijímat potravu.