25. března odstartuje ve 150 ambulancích po celé ČR projekt Týden adherence, jehož cílem je upozornit na vážné dopady, které s sebou nese nedodržování léčby. Lékaři se budou ptát svých pacientů, zda berou léky správně..
Výzvu Týdne adherence „Chcete se léčit účinně? Lečte se správně“ podpořili kromě praktických lékařů a internistů také odborníci z řad diabetologů, kardiologů a lékárníci ve spolupráci se společností Teva.
Více než polovina diabetiků a hypertoniků v nedávném šetření přiznala, že nedodržuje předepsanou léčbu. Neochota spolupracovat s lékařem a řídit se jeho pokyny – tzv. non-adherence – vede k častějším pobytům v nemocnicích a zdravotní systém stojí stovky milionů korun navíc.
„Problém s dodržováním léčby je nejčastější u diagnóz, které pacienty nebolí ani je nijak neomezují. Typicky například u pacientů s cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu nebo zvýšeným tlakem,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Igor Karen ze Společnosti všeobecného lékařství.
Odhaduje, že v jeho ordinaci je 20–30 % pacientů, kteří se jeho pokyny neřídí. „U onemocnění, jako je třeba AIDS, by si nikdo nedovolil vynechat léky. Přitom absence léčby u cukrovky nebo nemocí srdce může mít stejně fatální následky,“ doplňuje MUDr. Karen.
Každý rok vrátí pacienti do lékárny nespotřebované léky v hodnotě miliard korun. Podle předsedy Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti Mgr. Michala Hojného mohou s plýtváním souviset také nežádoucí účinky léků, pro které pacienti léky dále neužívají, a nedostatečná komunikace s lékařem.
Na to, jak pacient přistoupí k léčbě, má podle něj rozhodující vliv nejen on sám, ale také jeho ošetřující lékař a lékárník, který mu přípravek v lékárně vydá a poskytne informace o správném užívání.