Při nedávném průzkumu systému podzemních jeskyní Balamkú pod městem Chichén Itzá, které je spojováno s mayskou civilizací, se podařil archeologům unikátní objev – v jeskynním komplexu byl ukrytý obrovský poklad..
Jeskynní prostory Balamkú byly poprvé objeveny v roce 1966 farmáři z okolí mexického San Felipe. Archeolog Victor Segovia Pinto místo nejprve prozkoumal a následně je nechal zapečetit.
Archeologové pod vedením Guillerma de Anda se nedávno v rámci projektu GAM do jeskyně vrátili.
V prostoru, kam bylo velice náročné se dostat, protože tam vedly velmi úzké tunely, se nacházely stovky nedotčených keramických nádob na pálení kadidla, váz, hrnců, talířů a dalších vzácných artefaktů.
Na mnoha předmětech dominovalo vyobrazení Tláloca, boha deště, a jaguára, posvátného zvířete Mayů.
V jeskynní místnosti se také nalézaly nefritové kameny, ulity, úlomky kostí, množství spáleného materiálu, semen atd. De Anda popisuje svoje dojmy z nálezu následovně: „Nemohl jsem mluvit, začal jsem brečet.
Analyzoval jsem lidské ostatky ve Studni obětí v Chichén Itzá, ale nic se nevyrovná okamžiku, kdy jsem sám jako první vstoupil do jeskyně Balamkú. Skoro jsem cítil přítomnost Mayů, kteří zde ty věci uložili.“.
Nalezené předměty jsou nedocenitelným zdrojem informací o vzniku i pádu města a o jeho zakladatelích. „Balamkú nám pomůže přepsat historii Chichén Itzá. Stovky archeologických objevů, které patří k sedmi dosud zdokumentovaným obětním rituálům, jsou ve výjimečném stavu,“ říká de Anda.
Odborníci se nyní soustředí na vytvoření trojrozměrného modelu jeskynního komplexu. Jelikož byl proveden prozatím předběžný průzkum oblasti, tak je dost pravděpodobné, že se v jeskyni mohou nalézat další předměty, nebo třeba i lidské ostatky.