Abychom úvěr mohli považovat za hypoteční, musí být dluh krytý zástavou. Ve starověké Indii lidé využívali půjček, za něž ručili například šperky. Stejně tomu bylo v antickém Řecku a Římě. Ve vrcholném středověku ale banky začaly akceptovat pouze zástavy v podobě nemovitostí.
Samozřejmě se ale nejednalo o hypoteční úvěry, jak je známe dnes. Moderní hypotéky mají kořeny na počátku 20. století v USA. Úvěr se uzavíral přibližně na 50 % hodnoty nemovitosti na 3 až 5 let. Systém byl ale nastaven tak, aby většina klientů nedokázala splácet. Nikoho proto nepřekvapí, že nemovitosti tehdy vlastnilo asi 10 % obyvatel.
Změna přišla ve 30. letech se souborem opatření New Deal, kdy byly položeny základy dnešní podoby hypotéky. Doba splácení se prodloužila na 15 let a hypoteční úvěr se uzavíral až na 90 % ceny nemovitosti.
Vývoj hypoték na českém území
Nabídka úvěrů a hypoték je široká a vybrat vhodný produkt není snadné. S orientací na hypotečním trhu může pomoci srovnávač úvěrů, díky kterému lze najít úvěr vyhovující konkrétním požadavkům. Rozmanité nabídce hypoték však předcházel problematický vývoj.
První hypoteční bankou v českých zemích byla Hypoteční banka Království českého, která byla založená roku 1865. Kromě ní existovalo dalších pět bank v Praze, Brně a Opavě.
V době Protektorátu byl však vývoj hypotečního bankovnictví přerušen, a to na více než padesát let. K jeho opětovnému oživení došlo po revoluci, první hypotéky byly ale kvůli nevyhovujícím právním podmínkám poskytnuty až roku 1995. Protože se jednalo o dosud neznámý produkt, jejich popularita nebyla zpočátku vysoká.
Na přelomu tisíciletí už ale existovala řada nových hypotečních produktů. Banky navíc začaly poskytovat tzv. 100% hypotéky, díky čemuž se jejich popularita rychle zvyšovala. V důsledku ekonomické krize v letech 2009 až 2011 ale přestaly být 100% hypotéky nabízeny.
Když ekonomika znovu ožívala, úrokové sazby klesly na historická minima. Obliba hypoték opět značně vzrostla a počet klientů hypotečních bank se držel na vysokých číslech také v následujících letech. V poslední době ale dochází k zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték a současně se zvyšují úrokové sazby. Momentálně se tedy očekává, že zájem o hypoteční úvěry bude spíše klesat.
Více informací o hypotékách je k nalezení na webu www.hardyn.cz, který je z velké části zaměřen na témata z oblasti financí.