Novinka na poli autonomní robotiky se jmenuje AntBot. Jak již název napovídá, jeho výrobci našli inspiraci v mravencích, a to nejen s počtem noh, ale i se systémem orientace v prostoru kolem sebe, i bez použití GPS. .
Za výrobou tohoto téměř 2,5 kilového a 20 centimetrového zařízení stojí Francouzští vědci z Aix-Marseille Université. Vlastnosti si vypůjčili od dvou pouštních mravenců saharského Cataglyphis fortis a australského Melophorus bagoti.
„Pouštní mravenci nemohou při hledání cesty spoléhat na feromonové stezky. Jakmile by molekuly dopadly na zem, okamžitě by byly zničeny extrémním teplem, museli si tak najít jiný způsob orientace.“ Říká vedoucí projektu Julien Dupeyroux.
AntBot využívá tedy stejného systému jako zmiňovaný hmyz, jedná se o zachycování ultrafialového světla ze slunce. Podle toho, jak se slunce na obloze pohybuje, mění se i vzor UV záření. Mají tedy v sobě zabudovanou takovou zjednodušenou verzi kompasu.
Ten jim na základě sledování změn určuje směr pohybu. Robot se ale na rozdíl od mravenců řídí také ještě i počítáním kroků.