Jeden z nejnovějších ostrovů, jenž se nalézá v Pacifiku, má svůj povrch pokryt záhadným, lepkavým, jílu podobným bahnem.
Sopečný ostrov se nad hladinu zvedl teprve před 3 lety poblíž souostroví Tonga a i za tu krátkou dobu je již osídlen bohatou vegetací a ptactvem. Mezi živočichy, pro něž se stal ostrov domovem, se řadí sova pálená (Tyto alba) či rybák černohřbetý (Onychoprion fuscatus).
Dan Slayback z Goddardova vesmírného letového střediska NASA se svým týmem v minulém roce ostrov navštívil. Jedním z důvodů bylo i to, že vědci nemají příliš mnoho informací o tom, jak a proč ostrovy vznikají.
Plocha, na které se vědecký tým vylodil, připomíná černou písečnou pláž, tvořena je však velmi drobným štěrkem. Vědce ale mate bahno, které ostrov pokrývá. „Je to světle zbarvené bahno, které je velmi lepkavé.
Ale i když jsme ho viděli na vlastní oči, pořád nevíme, co to je, a nemáme jasno ani v tom, odkud to pochází. Protože to není popel,“ sdělil Slayback.
Vědci odebrali z ostrova vzorky hornin na analýzu. Na ostrov dále umístili vysoce přensnou GPS stanici a dron, jenž bude ostrov blíže prozkoumávat a bude o něm zjišťovat další informace. Na základě již získaných údajů se pracuje na tvorbě trojrozměrné mapy ostrova.
Podle současných odhadů ostrov vydrží dalších 30 let, poté se pravděpodobně pod tlakem okolního oceánu znovu propadne pod hladinu.