Pacienti s revmatickým onemocněním, spadající do kategorie „střední závažnost nemoci“, se od zítra, tedy od 1. února 2019, dostanou k účinné biologické léčbě, jež umí zabránit zhoršení jejich stavu a jež slibuje jeho zlepšení..
Doposud se k tomuto typu léčby dostali pouze pacienti v nejvyšším stádiu nemoci, kdy se již nemohli pohybovat. Naděje na zlepšení stavu spojená s uvolněním léčby by se tak v Česku mohla nově týkat přibližně 8 000 pacientů.
V tuzemsku touto chronickou nemocí, která postihuje klouby a mimokloubní struktury, trpí přibližně 69 000 osob.
Podle předsedy České revmatologické společnosti (ČRS) prof. MUDr. Jiřího Vencovského, DrSc., je uvolnění léčby krok dobrým směrem a odpovídá evropským i národním doporučeným postupům. „Zatím se tato změna týká jednoho léku, ale je pravděpodobné, že bude následovat uvolnění dalších léků ze stejné skupiny blokátorů TNF pro léčbu revmatoidní artritidy ve střední závažnosti.
Je ale potřeba zajistit, aby centra pro biologickou léčbu byla k dispozici rovnoměrně po celé republice, protože někde mohou skončit přetížena a na druhou stranu v současné době víme o centrech, která nemohou pracovat, jak by chtěla, kvůli absenci smluv se zdravotními pojišťovnami,“ dodává prof. Vencovský.
V současnosti funguje v ČR 46 center pro a další 4 dětská centra pro biologickou léčbu.