Němečtí vědci objevili síť dosud neznámých cév, které lze nalézt jak uvnitř zvířecích, tak i lidských kostí. Tyto cévy pomáhají krvi a imunitním buňkám v rychlém a efektivním šíření po těle..
„Je skutečně nečekané, že v 21. století bychom mohli nalézt novou a centrální anatomickou strukturu, která nebyla popsána v žádné učebnici,“ řekl molekulární imunolog Matthias Gunzer z Duisbursko-Essenské univerzity.
Výskyt tzv. trans-kortikálních cév (TCV) mimo jiné pomáhá objasnit, jak účinné jsou injekční aplikace léků do kostní dřeně. Což je metoda, jež se aplikuje v situacích, kdy lékaři nemají dostatek času na to, aby hledali žílu, např. na bojišti, či v případech, kdy není žíla dostatečné průchozí.
„Navzdory akumulaci dokladů o přítomnosti komplexního krevního zásobení v kosti zůstávají molekulární mechanismy a anatomie podporující tyto rychlé přesuny buněk a tekutiny z kostní dřeně do krevního oběhu nepolapitelné,“ vysvětlují odborníci.
Nová cévní síť byla detekována nejprve u laboratorních myší. Za použití chemické látky vědci zprůhlednili stehenní kosti myší. Poté byly krevní buňky zabarveny červeně a zeleně. Přes mikroskop vědci následně sledovali, jak barevné buňky procházejí kostmi, které se doposud považovaly za pevné.
Zjistili, že v jedné kosti holení může být více než 1000 trans-kortikálních cév, kterými prochází přes 80 % arteriální a 59 % venózní krve. Gunzer dále provedl pokus sám na sobě a zjistil, že lidské tělo vykazuje přítomnost stejného typu cév.
Objevu značně napomohl technický pokrok ve vizuální technice, která umožnila strukturu zpozorovat.
„Jelikož klíčové kostní patologie jsou spojeny se změnami v systému TCV, lze si představit zcela nové možnosti výzkumu, které dále charakterizují roli TCVs v kostní biologii a chorobách,“ řekli vědci.