Domů     .Top
Když psům dochází dech…
Martin Janda 22.1.2019

Když vlk z divočiny potká francouzského buldočka, nestačí se divit. „Tohle, že je můj příbuzný?“ honí se mu možná hlavou. A pak si třeba zanadává na lidi, že to s tím šlechtěním už celkem přehánějí..

Francouzský buldoček vskutku své dávné předky již příliš nepřipomíná. Má velké oči, zploštělý čumák, lidé jej vyhledávají i proto, že jeho vzhled je podobný malým dětem. Určitý stupeň roztomilosti buldočkovi nelze upřít, samotné zvíře však po zdravotní stránce trpí.

Nová studie britských veterinářů je nekompromisní. Srovnání údajů z několika set britských klinik ukázalo, že francouzští buldočci ve zvýšené míře trpí dýchacími obtížemi. To je dáno právě zploštělým čenichem.

Navíc jim svraštělá kůže v těchto oblastech způsobuje kožní trable. Kromě toho francouzští buldočci trpí častými záněty a střevními onemocněními.

Přitom právě psi, ale i kočky s plochým čenichem, jsou stále více mezi lidmi populárnější. Jejich dýchací soustava však nepracuje ideálně. Do jejich organismu se dostává až o 80 % méně kyslíku, než k jejich příbuzným ze stejného rodu, kteří však zkrácený čenich nemají.

Pohyb je pak pro taková zvířata obtížný a mnohem rychleji se zadýchají. Jedním z důsledků je poté zvýšený nápor i na další vnitřní orgány.

Francouzští buldočci však nejsou jediní, kdo doplatil na šlechtění z rukou lidí. Anglický buldok se dostal do stavu, kdy je pro něj kopulace prakticky nemožná. Rozmnožování tak většinou probíhá uměle a když fena přivádí na svět štěňata, obvykle se tak děje pomocí císařského řezu.

Jedno z nejpopulárnějších plemen v našich končinách jezevčík má kvůli své fyziognomii nemalé problémy s páteří.

Na člověkem vymyšlené standardy doplácí i německý ovčák. U něj je chovateli preferována svažující se páteř, avšak taková stavba těla extrémně namáhá míchu a klouby.

A takový šarpej asi není nadšený ze své plandající kůže a už vůbec ne z toho, že na ní má každou chvíli zánět.

Dědičným zatížením trpí i yorkshirští teriéři, mopsi, z větších psů pak labradoři. Je vysoce pravděpodobné, že degenerace psů bude pokračovat i nadále. To se týká především společenských plemen. Z původní šelmy se stává chlupatá hračka, která by bez lidí již nedokázala přežít.

Veterináři rovněž upozorňují, že extrémně malí psi, jejichž váha se v dospělosti pohybuje okolo jednoho kilogramu, nejsou zdraví a jejich vyhlídky na delší a kvalitní život jsou nanejvýš pochybné.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz