Domů     .Top
Američtí vědci vyvíjejí způsob, jakým by se dala ovládat pokojová teplota v reálném čase
Dagmar Garciová 18.1.2019

Jednomu je horko, druhému zase zima. Každý člověk upřednostňuje jinou ideální teplotu, jež se odvíjí od jeho momentálního rozpoložení a jež závisí na mnoha dalších faktorech – věk, pohlaví či fyzická aktivita..

Pro většinu lidí by bylo příjemné, a především ze zdravotních důvodů i přínosné, kdyby klimatizační jednotky reagovaly v reálném čase na to, jak se v daném prostoru cítí. Americká výzkumná skupina pracuje na zdokonalení systému, který by předával zpětnou vazbu o pokojové teplotě od uživatele do systému vytápění a chlazení. Přínosem by bylo i to, že by budovy využívaly méně energie.

Vědci proto požádali úředníky, aby prostřednictvím mobilní aplikace či webového serveru hlasovali, jaká teplota je pro ně přijatelnější. Algoritmus pak analyzuje odpovědi a vypočítá teplotu, která je pro většinu lidí nejpřijatelnější.

Metoda má však i své nedostatky. Jedno z omezení spočívá v tom, že nezohledňuje teplotu lidského těla, která úzce souvisí s tím, jak daný člověk vnímá okolní prostředí. Dalším nedostatkem je také to, že by systém musel dostávat nepřetržitou zpětnou vazbu od lidí, kteří se v daný moment nalézají v prostoru.

V předešlém výzkumu vědecký tým umisťoval do kanceláří více snímačů teploty a jejich údaje kombinoval s informacemi z náramků, které zaznamenávaly údaje o teplotě pokožky a srdeční frekvenci, a z aplikací, jež fungovaly jako dotazníky.

Výsledný algoritmus, který zahrnoval i údaje o lidském těle, byl pak přesnější při výpočtu pokojové teploty, při které by se lidé v daném prostoru cítili komfortně.

Současný projekt se snažil o to, aby byl jednodušší a pro lidi ne tolik rušivý, proto došlo k odstranění náramků a používaly se pouze dálkové snímače teploty pokožky lidí. Metoda funguje na principu běžných kamer, teplotních snímačů a snímačů vzdálenosti k detekci přítomnosti obyvatel v prostoru, se zaměřením na jejich tváře a na jejich tělesnou teplotu.

Algoritmus následně vypočítá, zda je třeba změnit teplotu v prostředí bez ohledu na to, kolik osob se v místnosti nachází.

Metoda je nejúčinnější v prostorách, v nichž se nachází více osob, např. v kancelářích, v zasedacích místnostech či v divadle. Zohledňuje teplotu mezi lidmi v různých koutech místnosti, ať už sedí, stojí či jsou v pohybu. Vědecká skupina bude i nadále pokračovat v rozvíjení výzkumu.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz