Detektory z laboratoří italských vědců dokážou „odposlouchávat“ stromy a zjistit informace o jejich kondici.
Senzory na stromech umožňují vědcům sledovat, v jakém stavu jsou stromy v lese či v jiném prostředí (např. ve městě). Data zaznamenávají, jak se jim v dané oblasti daří a jak reagují na klimatické změny. Pokud se ukáže, že jsou stromy zdravé, pak je zdravý i celý ekosystém.
„Tree Talker je série detektorů, které sledují fyziologické signály, jako je růst, pohlcování oxidu uhličitého nebo proudění vody z kořenů do jehlic,“ popisuje biolog Antonio Brunori.
„To znamená, že strom nám může říct, jak na dané klima reaguje. A když víme, jaké klima je teď, a vidíme, jak se mění, můžeme zkoumat, jak stromy zareagují.“.
V současné době se v lesích na sever od Říma testuje 36 senzorů. 300 dalších senzorů je pak funkčních po celém světě a vědci chtějí zapojit další 2000. Přístroje zasílají data každých 15 minut.
A k čemu lze tyto informace využít? V lesnictví napomáhají ke zlepšení hospodářství a k udržitelnosti produkce dřeva. Slouží také jako prevence před onemocněním celého ekosystému – pokud je strom nemocný, senzory to odhalí a následně mohou být podstoupeny další kroky. Když senzor detekuje nedostatek vody, strom se zavčasu zalije.