V dnešní době se farmáři mohou mnohem více rozhodovat, zda budou hospodařit ekologicky, než tomu bylo dříve. Paradoxně to ale může mít horší dopad na životní prostředí než konvenční způsoby.
Velkou roli hraje náročnost a následná cena, která ovlivňuje poptávku a nabídku. Ekozemědělci potřebují větší množství půdy, a to způsobuje vyšší produkci skleníkových plynů..
Prozatím nebylo dokázáno, že by konzumace ekologicky pěstovaných potravin byla pro lidské tělo přínosnější než potraviny pěstované běžným způsobem. Mezinárodní tým vědců nyní dokonce přišel se studií, publikovanou v předním vědeckém časopise Nature, že ekologické hospodářství má horší dopad na zemské klima než hospodářství tradiční.
Příčina se může zdát být jednoduchá – ekologičtí farmáři nevyužívají průmyslová hnojiva, sklízejí méně, potřebují více zemědělské půdy, a tím produkují vyšší porci skleníkových plynů. To samé platí pro většinu chovů zvířat.
Tím ovšem vědci nikoho nenabádají ke zvýšení konzumace obvykle pěstovaných plodin a chovaných zvířat. Například ekologické chovy kuřat zatěžují životní prostředí méně než běžně chovaný skot.
Publikovaný článek spíše poukazuje na nadměrné konzumování živočišné potravy a směřuje své poselství k rozumnějšímu složení jídelníčku, aby se ekologická zátěž planety dostala do rozumných mezí.