Dnešní drony už teď vypadají jako ze scifi filmu a co teprve, když si jejich potenciál vezmou do rukou odvážní či dokonce blázniví vynálezci? Vznikne tak droní taxi nebo droní záchranář. Přečtěte si o více či méně šílených nápadech na využití dronů v budoucnosti.
Droní taxi Dubaj
Odkud v poslední dekádě přicházejí ty nejodvážnější nápady? To víte, že z Dubaje ve Spojených arabských emirátech. A rychle rostoucí město budoucnosti si žádá i dopravu budoucnosti. Hádáte správně – půjde o droní taxi pro lidské zákazníky.
Droní taxi vypadá jako taková malá osobní helikoptéra, kam se vejde jeden pasažér s malým zavazadlem, a mělo se dostat do běžného provozu již letos v létě. Ehang 184 – čínský dron s autopilotem by měl vydržet ve vzduchu 30 minut se zhruba 100kg pasažérem.
Bezpečnost zajišťuje fail-safe systém, který dron v případě poruchy nebo vybití baterie něžně usadí na zem, a jakýsi centrální dispečink, kde může řízení převzít lidský pilot.
Ve hře o dubajské nebe je také německý dron od Daimleru Volocoptor. Oproti Ehangu má místo pro 2 pasažéry, a dokonce se v něm 5 minut nad pouští povozil i korunní princ Sheikh Hamdan bin Mohammed.
Volocoptory by měli fungovat jako Uber – na svůj dron byste si naskočili na jednom ze sítě tzv. Voloportů. Němci jsou také opatrnější ohledně masového zavedení do provozu – vidí to na dalších 5 let. Pokud se droní taxíky opravdu podaří rozšířit, určitě půjde o další z nevídaných atrakcí, díky kterým oáza uprostřed pouště přiláká ročně 16 milionů turistů.
Droní dopravní letadlo
Takovým přechodem mezi autonomním dronem a dopravním letadlem, který budeme třeba za pár let všichni využívat je Cora – dron ze stáje společnosti Kitty Hawk Larryho Page, legendárního spoluzakladatele Google.
Cora se vznese jako helikoptéra, ale letí jako letadlo, a to rychlostí až 177 km/h s doletem na baterie na vzdálenost 100 km. Corou mohou cestovat 2 pasažéři.
Dalším stupněm, a také pořádným oříškem pro konstruktéry, jsou však velká dopravní a nákladní letadla, která by zvládla létat bez pilota nebo posádky na velké vzdálenosti. Těch bychom se prý měli dočkat v roce 2025 a dopravcům by ušetřily tolik peněz, že by ceny letenek klesly minimálně o 10 %.
Boeing už podobná letadla testuje, vzorem byla samozřejmě již existující vojenská technologie. Schválně, nastoupili byste do bezpilotního letadla při cestě na dovolenou? 54 % respondentů průzkumu pro investiční banku UBS uvedlo, že ani náhodou.
„Nedivím se, že jsou po celém světě konstruktéři nadšení z droních technologií. Jen v droním byznysu se má do roku 2021 protočit 116 miliard dolarů,“ dodává Alex Novotný, odborník na drony z DronPro.