Chronické střevní záněty (IBD – Inflammatory Bowel Diseases) postihují ve vyspělých zemích čím dál více lidí. Donedávna se na ně pohlíželo jako na vzácná onemocnění, ale to přestává platit.
Objevují se nové léky, zkoumají se možnosti telemedicíny („medicíny na dálku“) a ověřují nové teorie vzniku nemocí, jejichž potvrzení by mohlo přispět k řešení problému..
Mezi typické zástupce IBD patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida (UC). Obě nemoci mají trochu odlišné projevy, vyskytují se v různě těžkých formách, přičemž ty vážné mohou nemocného ohrožovat na životě. V trávicím traktu totiž probíhá chronický zánět, způsobující velmi časté průjmy, někdy s krví.
Průjmy člověka odvodňují a vyčerpávají. Přidat se mohou v krajním případě i píštěle, proděravění střev nebo rozsáhlé vředy.
Podle prof. MUDr. Milana Lukáše, CSc., místopředsedy České gastroenterologické společnosti ČLS JEP a přednosty Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty Iscare, se možnosti léčby postupně rozšiřovaly.
Od 40. let a příchodu sulfasalazinu, přes objev účinku kortikoidů a nástup léků s imunosupresivním a imunomodulačním efektem až po moderní biologické léky, které pacienty dokáží ve většině případů držet po dlouhý čas bez obtíží. S postupným zlepšováním léčby se snižuje dopad IBD na život pacientů.
V medicíně se do budoucna díky novým technologiím otevírají zcela nové možnosti. Slibná je tzv. telemedicína. S touto novou metodou se teprve experimentuje a její výsledky by mohly být známé již ve druhé polovině roku 2019.