Plicní lékaři se snaží najít jedince, jež mají chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Tato závažná plicní choroba v ČR ročně zabije 3 500 lidí. Následkům onemocnění se lze vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. .
V rámci Světového dne CHOPN představují plicní lékaři pilotní dvouletý screeningový program, který pomůže odhalit nemoc včas. Během této doby bude vyšetřeno 7 000 rizikových osob v 30 pneumologických ambulancích.
Projekt realizuje Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR a Česká pneumologická a ftizeologická společnost (ČPFS) ve spolupráci s praktickými lékaři Společnosti všeobecného lékařství (SVL).
Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph. D., předsedkyně ČPFS a přednostky Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, by se drtivému počtu těchto plicních příhod dalo předejít včasnou léčbou. Kromě toho každá taková příhoda snižuje plicní funkce konkrétního pacienta.
Při dnu otevřených ambulancí plicních lékařů pneumologové zkontrolují zájemcům plíce pomocí spirometrie. Akce se bude konat od 17. do 21. ve všech krajích České republiky. „Loni jsme při této akci vyšetřili 1 512 lidí a u 12 % z nich podezření na CHOPN skutečně objevili,“ řekl primář MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN).
CHOPN je závažné respirační onemocnění, které charakterizuje trvalá a postupující porucha průchodnosti dolních dýchacích cest. Mezi projevy onemocnění patří chronický kašel, vykašlávání hlenu, zhoršující se dušnost a snížení tolerance fyzické zátěže.
V ČR je 250 000 (2,5 % celé populace) léčených pacientů s CHOPN. Nemoc se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě.