Současným počítačům stále chybí rychlost. Nezvládnou fungovat jako lidský mozek, nicméně neuromorfní čipy by mohly tento problém změnit. Ty totiž přes architekturu analogově napodobují prvky mozku, jako jsou neurony nebo synapse a díky tomu je možné provádět více operací najednou..
Specialisté představili SpiNNaker (Spiking Neural Network Architecture), který dovede realizovat na 200 bilionů paralelních operací. I tak ale nedosahuje kvalit lidského mozku. Při plném výkonu dosahuje zhruba jedné tisíciny procenta odhadované rychlosti lidského mozku.
Vědci se ale rozhodli, že budou ve vývoji pokračovat a snižovat tak postupně náskok lidského mozku. Pokud ale vezmeme v potaz, jak dlouho již počítače existují, a jak se vyvíjejí, nelze předpokládat, že by se počítač vyrovnal lidskému mozku v nejbližší době.
Neuromorfní počítače ale také umožní provádět jednotlivé operace, realizovat výpočty, apod. daleko úsporněji. To sníží energetické nároky na počítače, ale také na vývoj jejich chlazení. Kdy se ale tato technologie, stojící na strojovém učení, reálně objeví u komerčních počítačů, zůstává otázkou. Prvním předpokladem je rok 2030.