Studie vědců z Oregonské univerzity přinesla nová zjištění o funkci slunečních paprsků. Slunce totiž dokáže zničit až polovinu škodlivých bakterií v prachu.
Během 90 dní byl v jednom domě ponechán prach z vysavačů. Pokoje, kde byl prach uložen, byly buď zatemněné, nebo do nich proudilo sluneční a ultrafialové světlo. Po bližší analýze se zjistilo, že sluneční paprsky dokázaly zničit prachové bakterie, které byly blízce spojené s druhem Saccharopolyspora rectivirgula. Tento druh způsobuje častá plicní onemocnění.
Studie doložila, že prostřednictvím slunečního světla je možné likvidovat bakterie. Záření totiž vyvolává chemickou reakci, která způsobuje vyhubení mikroorganismů. „Naše studie podpořila po staletí tradovanou lidovou moudrost, že sluneční světlo má sílu zabít mikroby v částicích prachu,“ uvedl doktor Ashkaan Fahimipour.
„Potřebujeme ale další výzkum, abychom pochopili příčiny posunu mikrobiomu prachu po vystavení světlu.“.
Budovy, které obýváme, jsou plné prachových částic a kontakt s nimi je nevyhnutelný. Je třeba se zaměřit na prachový ekosystém a zjistit, jaké dopady má na naše zdraví.