Pando patří k největším a nejtěžším organismům na světě. Podle aktuální studie se ale ocitl v ohrožení a hrozí jeho zánik.
Možná si říkáte, že jste nikdy o Pando neslyšeli. Jedná se o rozlehlou kolonii geneticky shodných výmladků topolu osikovitého (Populus tremuloides), jenž roste v přírodní rezervaci Fishlake National Forest v americkém Utahu.
Podle statistik se skládá z 47 tisíců stromů, které rostou z jednoho podzemního kořenového systému. Zajímavá je také celková hmotnost naklonovaného systému. Ta je odhadována až na 6000 tun. Tyto stromy se dožijí až 80 tisíc let, samotné výmladky, které mají 40 tisíc kmenů jsou staré maximálně 130 let.
Podle specialistů má zmíněná soustava schopnost produkovat klony, které jsou odvozené od společného kořenového systému, a díky tomu tak kolonizovat velké plochy půdy. Není tak divu, že je tato oblast středem zájmů u vědců.
To navíc zjistili nepříjemný fakt. Pando není aktuálně schopen nahrazovat umírající kusy. Důvodem je nejen lidská činnost, ale také pasoucí se jeleni nebo dobytek. To vede ke zmenšování výjimečného organismu.
Odborníci se sice snaží Pando zachránit, a tak nechali postavit oplocení, které zabrání vstupu jak zvířatům, tak i lidem. To ale nebylo kvalitní, a tak se zvěř snadno přes nekvalitní plot dostala. Počítá se nicméně s kvalitnějším oplocením, a tak zůstává otázkou, zda tento krok pomůže k záchraně Pando.