Chemikům z brněnského Vysokého učení technického (VUT) se podařilo vyvinout chytrý obal, který bude hlídat kvalitu potravin. Pokud změní barvy, upozorní spotřebitelé, že bylo zboží nevhodně skladováno, například na slunci a může tak být závadné..
Nová technologie je založena na principu dozimetru, tedy přístroje, který slouží k měření záření. Barevný senzor by měl být na obalech zřejmě v podobě rámečku o velikosti čárového kódu. Uvažuje se také o tvaru vykřičníku.
Technologie bude citlivá na světlo. Pokud tedy bude zboží, které by mělo být uchováváno ve tmě, vystaveno po delší dobu slunečnímu světlu, senzor tuto aktivitu zaznamená a ohlídá výrobek. Když si poté zákazník bude chtít produkt koupit, zjistí, zda je kontrolní proužek zabarven, či nikoliv. Obchodníkům tak nezbude nic jiného, než zboží skladovat správným způsobem.
Samotný vývoj barvy na obalu trval odborníkům zhruba tři roky. Výhodou ale je, že použité technologické prvky jsou levné. A jak se takový štítek bude vyrábět? Obal vytištěný na čtyřbarevném tiskařském stroji projde také dalším strojem, který na něj nanese další barvu citlivou na UV záření.