Problém s oxidem uhličitým pociťují lidé na celé planetě každý den. Zároveň se mění kvůli němu atmosféra. Specialisté přemýšlejí, jaká technologie by pomohla s produkcí oxidu uhličitého bojovat.
Objevily se dokonce první nápady, jako například ukládání v podzemí, do betonu nebo přeměnou na uhlíková vlákna. Dokonce se přemýšlelo s výrobou paliva ze skleníkového plynu..
Na institutu MIT je ale prioritou technologický přístup, a tak není překvapením, že se objevily velmi zajímavé technologie. Mezi nejnovější vynálezy patří pozoruhodný způsob využití pro nadbytečný oxid uhličitý, v podobě unikátních lithium-karbon dioxidové baterií (Li-CO2 baterie).
Betar Gallant, společně se svými spolupracovníky navrhuje, že by bylo možné oxid uhličitý využívat k provozu nového typu baterií.
Tým MIT totiž nalezl způsob, jak lze použít elektrodu z uhlíku. Nejdříve se předpřipraví oxid uhličitý tak, že se tzv. zabuduje do vodního roztoku, kterým je amin. Poté se smíchají s dalším kapalným elektrolytem a ten použijí v baterii, jenž má uhlíkovou katodu a lithiovou anodu. Výhodami takové baterie je, že jsou výkonově srovnatelné s lithium-vzduchovými bateriemi, ale také dokážou konvertovat oxid uhličitý c elektrolytu do pevného minerálu karbonátu.
Ten lze poté využít, kupříkladu k výrobě uhlíkových katod pro lithium-karbon dioxidové baterie.