Domů     .Top
Kosmická loď BFR bude s křídly a motory Raptor
Marek Felt 24.9.2018

SpaceX nezahálí a staví nový dopravní systém BRR, jenž se bude skládat z kosmické lodi BFS, tankeru a vlastní opakovatelně použitelné rakety. Úkolem bude doprava osob nejen na Mars, ale také například k Měsíci. Zvládne rovněž přepravovat náklad na oběžnou dráhu..

V minulém týdnu jsme vás informovali, že se v budoucnu chystá pilotovaný oblet Měsíce, na jehož palubě bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa. Pětidenní oblet Měsíce by se měl podle posledních zpráv uskutečnit v roce 2023. Další změny se ale objevily i u samotné lodi a rakety.

Podoba BFR bude oproti původním plánům větší a součástí lodě budou také křídla, která poslouží při průletu atmosférou a během přistání.

A nyní k bližším informacím o systému, jenž se bude skládat ze dvou základních částí – boosteru a kosmické lodi. V případě boosteru půjde o samotnou hnací raketu, kterou bude pohánět 31 motorů Raptor. Výška rakety by měla být kolem 63 metrů a průměr dosáhne 9 metrů.

Jakmile vynese raketa náklad, vrátí se zpět na pevninu. Výhodou je, že by měla raketa přistát přímo na startovací slot, kde by hned došlo k přípravě pro další start.

Co se týká kosmické lodi, ta by měla být připevněna nejdříve právě k boosteru. Jakmile se dostane do potřebné výšky, odpoutá se a díky sedmi motorům bude schopná se sama pohybovat. Kosmická loď bude vysoká 55 metrů.

Uvnitř poskytne kolem 1000 metrů krychlových prostoru, což je o dva řády více, než nabízí Crew Dragon. Nová kosmická loď bude vybavena také menšími křídly na přídi a většími vzadu. BFR by měla být dostupná ve třech variantách, ať již jako pilotovaná a bezpilotní loď nebo tanker, jenž bude schopen na oběžnou dráhu dopravit zásoby paliva pro dálkové lety na Měsíc nebo Mars.

Co se týká motorů, tak Raptory by měl pohánět kyslík a metan. Výhodou je, že metan je možné vyrobit také na Marsu. V současné době SpaceX u raket Falcon využívá motorů Merlin, které využívají směsi kapalného kyslíku a jako palivo se používá petrolej RP-1.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz