Rádi byste okusili něco netradičního, ale nemáte budget na návštěvu Seychel? Nevadí, můžete navštívit opravdu nevšední místa a zažít opravdu nevšední věci a to za relativně malý peníz, jen musíte vědět, kam vyrazit.
Kupříkladu, pokud byste se rádi vydali po stopách české historie, ale rádi byste zavítali někam dále, než jen po českých luzích a hájích, nezoufejte. Po stopách Čechů se totiž můžete vypravit třeba až do Rumunska!
Ano, do Rumunska. Většina z Vás má jistě povědomí o českých menšinách v Maďarsku či na Ukrajině, ale o té v Rumunsku ví v dnešní době jen málokdo. Přitom v rumunských horách v oblasti zvané Banát žije přibližně 1200 Čechů.
V horské – izolované oblasti si zde česká komunita zachovává svou původní kulturu, zvyky a tradice a co je důležité i jazyk, a to již skoro 200 let! Při návštěvě se tak můžete seznámit s obyčeji, které už u nás v Čechách dávno vymizely.
Pokud se chcete dozvědět více, pokračujte na článek o historické pouti Čechů, kteří odešli do rumunského Banátu.
Když už budete v Rumunsku, můžete si výlet prodloužit do sousední Moldávie. Moldavsko s námi sdílí řadu z postkomunistického dědictví, avšak až tady si uvědomíte, že přeci jenom s dobou komunistického temna vypořádáváme každý jinak a především jinou rychlostí.
Moldavané jakoby si ani pomoct nechtěli a raději by vyměnili svou zemi za jinou. A řada z nich, zejména ti mladší, tak opravdu činí. Důvodem jsou nepříznivé životní podmínky, které v Moldávii panují. Průměrný plat se pohybuje kolem 250EUR za měsíc, v tu chvíli si člověk uvědomí, že u nás ve středu Evropy s průměrným platem přes 1000EUR měsíčně, to není zase tak špatné.
I mladí Moldavané vědí, že jejich život pravděpodobně uběhne mnohem rychleji, než ekonomická náprava jejich země. A tak se jejich životy často točí pouze okolo získání rumunského pasu a vycestování do Evropy.
Každý Moldavan má svůj plán a svůj sen o životě na západě. Ne vždy jsou však příběhy jenom veselé a tak se můžete setkat i s případy, kdy rodiče opouštějí své vlastní děti napospas osudu a vyrážejí vstříc.
Pokud chcete nasát atmosféru postkomunistické kocoviny na vlastní kůži, je ideálním navštívit venkovskou hospůdku. V restauračním zařízení pro běžné lidi je totiž i dnes možné takřka na vlastní kůži pocítit, jaký asi tak byl život v dobách sovětského svazu.
Zajímá vás víc? Přečtěte si o životě v současném Moldavsku.
Pokud byste chtěli něco opravdu exotického, ale pořád nechcete utratit majlant, pak Vám můžeme směle doporučit Indii. Za letenku sice něco málo dáte, nicméně náklady na poznávání krás Indie jsou pro Evropany opravdu směšné – Indie je jednou z nejlevnějších zemí světa a její návštěva pro vás bude životním zážitkem.
Nejlidnatější nebo také „největší demokracie světa“ světa Vás zaručeně pohltí. Indie je ideální cílovou destinací také pokud se chcete v zimě jet někam tzv. „ohřát“. Turistická sezóna začíná na začátku listopadu a trvá do konce března.
V tomto období převládá pěkné počasí s příznivými denními teplotami. Od dubna začíná období horka a teploty šplhají nad 40 stupňů ve stínu. Indie je opravdu obrovská, jen těžko ji budete moci procestovat najednou.
Pro vnitrostátní cestování použijte ideálně vlak. Ten je řešením pro každého dobrodruha. Je to opravdu zážitek, byť někdy se to může jevit pro novice jako oříšek. Nicméně i pro začátečníky existuje návod, jak cestovat po Indii vlakem.
Indie je ideální zemí pro baťůžkáře, kteří mají rádi přímý kontakt s lidmi. Indové jsou obecně velmi milí a nápomocní ve všech ohledech. Pokud Vám tedy přelítne přes nos levná letenka, neváhejte ani vteřinu.