Domů     .Top
Evropa zamíří k Merkuru v polovině října
Martin Janda 13.9.2018

První evropská meziplanetární mise k Merkuru nyní směřuje ke startu 19. října. Společný projekt Evropské kosmické agentury (ESA) a japonské kosmické agentury JAXA BepiColombo využije raketu Ariane 5, která odstartuje z evropského kosmodromu v Kourou..

Směrem k Merkuru vyšle celkem trojici zařízení: transportní modul a dvě vědecké sondy. Jedna z nich byla vyrobena ESA a nazývá se MPO (Mercury Planetary Orbiter), druhou dodala JAXA a jmenuje se MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter).

K cíli se vydají za pomoci elektrického pohonu a devíti gravitačních manévrů u Země, Venuše a Merkuru.

Ke startu nejspíše dojde 19. října v 1:45 h GMT (3:45 h středoevropského času). Místního času je to 22:45 h, ale ještě 18. října. Zvolené datum představuje první možný termín startu poté, co se vzaly v úvahu dodatečné a neplánované testy, které proběhly v Kourou. Startovací okno zůstává otevřené do 29. listopadu.

Sonda dorazila na kosmodrom v květnu, přičemž od té doby proběhlo mnoho zásadních úkonů. Například byla vybavena ochrannými fóliemi, došlo k důkladné kontrole nádrží na xenon a dusík, ty pak byly natankovány a natlakovány.

A nakonec proběhly testy rozevření panelů slunečních baterií plus jejich finální instalace.

V operačním středisku ESA v německém Darmstadtu zatím souběžně proběhly simulace klíčových operací mise. Pracovníci řídicího střediska se také připravují na případné mimořádné události, aby byli co nejlépe nachystáni před nadcházející cestou k Merkuru.

Spojená sestava sond uskuteční první průlet k Merkuru jen tři roky po startu. Během tohoto i následujících průletů bude aktivní celá řada přístrojů. V provozu budou také „webkamery“ na transportním modulu, které nám nabídnou celou řadu pohledů na planetu. Hlavní vědecká kamera totiž bude zprovozněna až na oběžné dráze Merkuru.

Jakmile se oddělí od transportního modulu na svých finálních orbitách na oběžné dráze Merkuru, začnou sondy provádět doplňující měření Slunci nejbližší planety a jejího prostředí: od interiéru až po interakci se slunečním větrem.

Tím získáme dosud nejlepší data o podobně planety Merkur. Ta nám prozradí, jak se nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy zformovala a následně v bezprostřední blízkosti mateřské hvězdy vyvíjela.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz