Domů     .Top
Opravdu způsobila Válka světů paniku?
Martin Janda 6.9.2018

Třicátý říjnový den roku 1938 vysílala americká rozhlasová stanice CBS dramatizaci románu H. G. Wellse Válka světů. Příběh popisoval přistání mimozemšťanů na Zemi a jejich následný konflikt s lidmi.

Legenda praví, že dramatizace byla natolik přesvědčivá, že napříč USA zavládla šílená panika, kdy lidé prchali ze svých domovů do hlubokých lesů….

Tento mýtus je živý do dnešních dnů, avšak zdaleka se nezakládá na pravdě. Ulice nebyly plné vystrašených lidí a nikdo neměl tendenci se schovávat v prostorách podzemních drah ani v neprostupných hvozdech.

Několik lidí z New Jersey, kde měli údajní Marťané přistát, se sice obrátilo s dotazy do rádia, zda se opravdu něco děje, ale nebyl to nijak dramatický počet.

Onen den byla ve Spojených státech naprosto běžná neděle, stejně jako každý týden. Rozhlasovou hru Válka světů, která vznikla pod taktovkou režiséra Orsona Wellesa poslouchalo podle společnosti C.E.Hooper, která se zabývala poslechovostí rozhlasových stanic, pouhá 2 % zkoumaných domácností.

Většina majitelů rozhlasového přijímače dala přednost programu, ve kterém vystupoval populární komik Edgar Bergen.

O klidu v newyorských ulicích toho večera svědčí i svědectví novináře Bena Grosse působícího v redakci New York Daily News. Podle něj bylo město téměř prázdné. Ani nemocnice toho dne nezaznamenaly větší příliv pacientů, byť pověst hovoří o tisícovkách infarktů a pokusů o sebevraždy. Kde se tedy mýtus o strašlivé panice a davech vystrašených lidí vzal?

Zřejmě za to může americký sociolog Hadley Cantril, který v roce 1940 vydal studii Invaze z Marsu. Z vědeckého hlediska má však jeho práce řadu mezer. Akademici jí vyčítají zejména malý vzorek respondentů, kteří na události kolem dramatizace vzpomínali. Navíc se ukázalo, že zpovídaní lidé své vzpomínky hodně zveličili.

Psychologové vědí, že paměť se v průběhu času mění, leccos z ní vypadne, ale něco do ní i vnikne. A tak lidé vzpomínali na střelbu z automatických pušek nebo na jedovatý plyn v ulicích měst. Nic takového se přitom nedělo.

Dramatizace Wellsova románu však přesto chaos způsobila. Ovšem nikoliv v USA v roce 1938, ale v Ekvádoru o jedenáct let později. Tehdy ulice ekvádorské metropole Quito vskutku zaplnily tisíce vyděšených lidí, a armáda dokonce vyrazila na místo údajného přistání mimozemšťanů.

Byl tu totiž jeden rozdíl: zatímco CBS své posluchače upozornila, že se jedná o fikci, ekvádorská stanice hru odvysílala jako zpravodajskou relaci…

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz