Domů     .Top
Jak pokračuje válka s mloky?

Velemlok čínský (Andrias davidianus) fascinující obojživelník ze svého přirozeného prostředí téměř vymizel. Biologové z celého světa se shodují, že je nutné na jeho záchraně začít účinně pracovat.

Hrozí mu totiž bezprostřední vymizení z divoké přírody.  Do výzkumu a ochrany velemloků je zapojená i pražská zoo, a to od roku 2014, kdy zde bylo otevřeno unikátní Velemlokárium..

Foto: Velemlok čínský v pražské zoo – Wikimedia Commons/Petr Hamerník 

Největší obojživelníci na světě, které proslavil román Válka s mloky našeho spisovatele, novináře a dramatika Karla Čapka (1890 – 1938), jsou na vymření. Přitom velemloci jsou obrovský zdroj cenných informací.

Tito obojživelníci, na dnešní poměry dosahující obrovitých rozměrů, se totiž za 170 milionů let významně nezměnili. Jejich předci žili ve stejné době jako několik druhů dinosaurů. Oficiální údaje říkají, že od poloviny minulého století se jejich početní stavy snížily na pětinu.

V Červeném seznamu IUCN je tento druh zařazen jako kriticky ohrožený. Podle nejnovější studie je reálná situace ale ještě o dost horší. V Číně byli založeny farmy s cílem ochránit divoké populace velemloků před nelegálním lovem.

Jejich maso je totiž v Číně oblíbenou pochoutkou. „Část odchovů měla být vypouštěna zpět do přírody, takže farmy měly stavy volně žijících velemloků naopak posilovat. Tato opatření se, bohužel, ukázala jako neúčinná.

Situaci komplikuje i to, že, podle současných výzkumů, vytvářeli velemloci až 7 oddělených genetických linií, jejichž promísením by došlo, či dochází, k nenahraditelným ztrátám,“ vysvětlil situaci kurátor plazů pražské zoo Petr Velenský..

Ochrana v Evropě i Číně

Do ochrany těchto unikátních obojživelníků je zapojená i pražská zoo. „V rámci širší spolupráce Zoo Praha se Zoo Peking připravujeme návrh projektu, zaměřeného na ochranu velemloků přímo v místě jejich výskytu.

Tato iniciativa přirozeně navazuje na stavbu našeho velemlokária, které je součástí záchranných snah ex- situ (výzkum a ochrana mimo místo původního výskytu pozn. red.). Mimo to, že pomáhá stabilizovat pojistnou populaci velemloků v Evropě, zde probíhají i výzkumné práce, navazující na výzkum v místě jejich přirozeného výskytu,“ objasnil kurátor plazů Velenský..

Největší z velemloků 

Velemlokárium bylo v Zoo Praha slavnostně otevřeno na konci května 2014. Návštěvníci, kteří se opakovaně vrací, jsou už zvyklí vídat největší exemplář  – samce Karla, v jeho oblíbeném úkrytu. „Začátkem července proběhla zevrubná zdravotní prohlídka všech našich velemloků, při níž jsme šetrně vyšetřili i Karla.

Zdá se, že Karlo se těší dobrému zdraví a měření potvrdilo jeho status největšího obojživelníka v Evropě. Měří 158 cm a váží 31,5 kg,“ upřesnil Petr Velenský.  V pěti kaskádovitě uspořádaných nádržích (až 4 m velkých) žije i endemický druh jedovatého zmijovitého hada chřestýšovec mangšanský (Trimeresurus mangshanensis), želva dlaždicovitá (Manouria impressa) a další živočichové.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz