Biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích v současnosti podrobně zkoumá, jakým způsobem řasa chlorella ovlivňuje život včel. Specialisté řasu včelám dávají v podobě prášku nebo v medocukrovém těstu. Na základě toho zjistili, že jsou včely daleko vitálnější..
Jako první začalo nabízet přírodní doplňkové krmivo pro včely, které obsahuje tuto řasu, jihlavské včelařství Koblížek. „Podle zjištění toto krmivo pomáhá zejména v kritických obdobích rozvoje včelstva, což je jistě přínosem,“ informoval Václav Krištůfek z Biologického centra Akademie věd ČR. Podle výzkumu došlo při krmení touto řasou ke zvýšení produkce medu o sedmnáct procent, což je vynikající výsledek.
V letech 2015 až 2016 v experimentech se 30 včelstvy na deseti včelnicích zjistili, že sladkovodní zelená mikrořasa chlorella je pro včely atraktivní potrava, kterou si ukládají do pylových buněk a využívají ji hlavně jako zdroj bílkovin. Řasa také obsahuje látky, které působí jako prevence proti moru včelího plodu.
A jak se vůbec na to přišlo? Byla to spíše náhoda. Jeden ze včelařů měl úly umístěné nedaleko sušičky řasy chlorela. Všiml si, že včely ji nabírají ve velkém a ukládají do úlu, kde je ukládaly do buněk a využívaly je jako bílkovinu.
Není se čemu divit, řasa obsahuje čtyřicet až 50 procent bílkovin. A nejen to. Má i další významné látky, které jsou z hlediska imunity důležité. To je vidět ve všech směrech. Kromě více medu, klade matka víc vajíček a vyvíjí se víc larev, a navíc se prodlužuje život včel. Vypadá to, že by se tak mohlo u včelařů blýskat na lepší časy.