Kalifornie bojovala v minulém roce s vůbec nejhorší sérií lesních požárů v historii země. Mohlo by se proto zdát, že, když se tam někdo rozhodne prodávat oheň vrhající „hračky“, musí celá akce skončit jako totální propadák.
Navzdory zdravému rozumu to zkusil výstřední miliardář Elon Musk a jeho plamenomety se staly okamžitě horkým zbožím. Jaké kousky s nimi první majitelé vyvádějí?.
Společnost Boring Company sídlící v Kalifornii kope tunely pod zemí, aby motoristé nemuseli tvrdnout v dopravních zácpách na povrchu. Bokem prodávala obyčejné černé kšiltovky s logem firmy jako reklamní předměty.
Čepici za 20 dolarů si koupilo 50 tisíc lidí, takže firma Elona Muska vydělala slušný milion. Jenže americkému podnikateli, který fušuje i do elektrických bouráků a levného cestování do vesmíru, to připadalo stejně zábavné jako brigáda v pohřebním ústavu, kam se ani mrtvoly moc nehrnou.
Zkrátka tomu chyběla jiskra. Kšiltovky proto vystřídaly plamenomety.
Party s opékáním „bezbranných“ maršmelounů
Po spuštění rezervací vydržela zásoba 20 tisíc plamenometů od Boring Company pouze 4 dny.
Protože od doručování „žhavých balíků“ dali ruce pryč kurýři z UPS, musel je tým Elona Muska dostat k zákazníkům jinak. Pro tisíc z nich uspořádali velkolepou předávací party v sídle Boring Company.
Nejdřív si každý host vyzkoušel ovládání ohnivých jazyků při sežehnutí bílého maršmelounu na popel, pak dostal vytoužený plamenomet i s hasicím přístrojem jako pozorností podniku. Do pár hodin zaplavily sociální sítě snímky lidí, kteří hořeli štěstím, když si pomocí šlehajícího plamene připravili barbecue, opekli kuře, zapózovali pro žhavé foto, zapálili zahradní pochodně i obří ubalený špek nebo nechali zmáčknout spoušť svého potomka.
Sem tam to schytalo pár vlasů něčí bujné hřívy, ale hasiče prý zatím nikdo nepotřeboval.
Může si kdokoli v Americe jen tak pořídit plamenomet?
Politika Spojených států jde na ruku vlastníkům zbraní, ale to neznamená, že stačí zajít do krámu a odnesete si domů naleštěnou brokovnici. Pokud plamenomet chrlí plameny přesahující 3 metry, neobejdete se bez povolení.
Novinka od Boring Company ale dští oheň jen na vzdálenost 90 až 120 centimetrů. Navíc z pohledu technologie se vlastně ani o plamenomet nejedná.
„Municí“ tady není zápalná kapalina, nejčastěji se používá nafta či benzín, ale láhev s vysoce hořlavým propan-butanem.
Nicméně, do boje proti Muskovým plamenometům se pustil kalifornský zákonodárce Miguel Santiago. Podpořily ho hasičské sbory i policisté. Návrh na úplný zákaz prodeje ani zavádění průkazů pro držitele ale nezískal potřebnou většinu k prosazení.
Nákup plamenometu jako finanční investice
Jeden kus stál 500 dolarů. Díky 20 tisícům zákazníků netradiční nápad vydělal Boring Company pěkných deset milionů. Každý si ale plamenomet nepořizoval jen s vidinou cool ohnivé show. Někdo si nakoupil deset kusů a devět prodal za vyšší ceny v online aukci.
Na webu eBay se to hemžilo Muskovými plamenomety za 2 i 3 tisíce dolarů. Jeden skrblík si dokonce řekl o 40násobek původní ceny. S výrobou dalších kusů se totiž nepočítá a někteří sběratelé jsou ochotni utratit majlant za všechno, co se točí kolem Elona Muska.
Použité fotografie: Twitter Elona Muska, Boring Company