V neděli začala na brněnském výstavišti týdenní přehlídka, na které se představí přední odborníci z celého světa v oblasti nanotechnologií. Bude odrážet interdisciplinární charakter tohoto oboru.
Konferenci pořádá Fyzikální ústav AV ČR ve spolupráci s CEITEC – Vysokým učením technickým v Brně. Cílem bylo vytvořit diskusní fórum, na kterém se budou probírat současné trendy a novinky v oblasti nanotechnologií. Akce se zúčastní na 400 odborníků z celého světa..
Přehlídka nazvaná Mezinárodní konference nanověd a nanotechnologií (International Conference on Nanoscience + Technology) se koná od 22. do 27. července.
Po korejském Busanu, Vailu v americkém Coloradu či Paříži, se Brno stane dějištěm konference ICN+T, a to díky úspěšné společné žádosti CEITEC Vysokého učení technického a Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky (FÚ AV ČR), kterou vědecké konsorcium podávalo v roce 2013. Mezi odborná témata, ke kterým budou vědci z různých koutů světa přispívat, patří například mikroskopie, spektroskopie či nanofotonika nebo nanomagnetismus. Brno prestižní konferenci získalo nejen díky rostoucímu uznání českých vědců v tomto oboru, strategické poloze či rozvíjejícím se centrům, vědy, obchodu či vzdělání, ale i díky vazbám na elektronovou mikroskopii, která je s městem dlouhodobě spojována.
Odborníci z celého světa
Mezi plenárními přednášejícími bude například rakouská fyzička Ulrike Diebold z vídeňské Technologické univerzity, vedoucí člen výzkumného týmu zabývající se povrchy a novými materiály Jerry D. Tersoff z americké společnosti IBM a experimentální fyzik Ali Yazdani z Princetonské univerzity, odborník na nanoskopii Rainer Hillenbrand ze španělské asociace pro nanotechnologický výzkum NanoGUNE. Vystoupí tu i Ondřej Křivánek, který je spoluzakladatelem společnosti Nion z Washingtonu.
Ta patří ke světové špičce ve vývoji vysoce citlivých elektronových mikroskopů. Chybět nebudou účastníci ze Švýcarska, Německa, Číny, Izraele, Koreje, Švédska či Nizozemí a přednášku o antiferomagnetických materiálech (atomy nebo molekuly mají uspořádány do struktury, kde jsou spiny sousedících částic protisměrné), které se dají využít k vývoji ultrarychlých počítačových pamětí, tu bude mít Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR.
Hlavním organizátorem konference je spolu s dr. Antonínem Fejfarem z FÚ AV ČR profesor Tomáš Šikola, který je koordinátorem výzkumného programu Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie na CEITEC a ředitel Ústavu fyzikálního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství VUT.
Kompletní program najdete na webových stránkách: www.icnt2018.org