Až do nedávna patřil k nejstarším nálezům objev lidských ostatků na gruzínské lokalitě Dmanisi. Ten byl podle odhadu starý 1,8 milionu let. Vědeckému týmu pod vedením Čao-jü Čua z čínské akademie věd v provincii Šen-si se na jihu čínské sprašové plošiny podařilo najít 2,12 milionu let staré kamenné nástroje..
Tato skutečnost dokazuje, že se lidé na asijském kontinentu objevili nejméně o 270 tisíc let dříve, než se původně předpokládalo. Vypadá to tedy tak, že hominidé odešli z Afriky daleko dříve, než si odborníci mysleli.
To potvrdil také Robin Dennell z archeologického oddělení Exeterské univerzity. Kameny, které se archeologům podařilo objevit, byly totiž úmyslně opracované a sloužili s největší pravděpodobností k výrobě ostrých úlomků. Dalo se s nimi řezat, ale také sekat.
Původní nález v Dmanisi se datuje do roku 2001. Tehdy vědci Gruzínské národní akademie ve spolupráci s Římsko-Germánským ústředním muzeem v Mohuči objevili 1,8 milionu let starou lebku člověka. Nikdo ale ani netuší, co se ještě v této oblasti může nacházet.
A tak by v současnosti již nikoho nepřekvapilo, kdyby byly objeveny ještě starší objevy, než-li tomu bylo v případě posledního objevu.