To jsou závěry doktorandského výzkumu Nur Gueneliové, která světle růžový pigment objevila v 1,1 miliardy let staré hornině hluboko pod povrchem Sahary v Taoudeni v Mauritánii. Ty nejstarší dosud nalezené pigmenty jsou minimálně o 500 milionů let mladší, než nová saharská světle růžová..
Ilustrační foto
Aby se vědkyně k pigmentům dostala musela nejprve rozdrtit horninu – pozůstatky prastarého moře – a analyzovat takto vzniklý prášek. „Světle růžové pigmenty jsou vlastně molekulární zkameněliny chlorofylu, které byly produkovány dávnými fotosyntetickými organismy,“ uvedla Gueneliové v tiskovém prohlášení. Od světle růžové se mohli organizmy jevit až sytě rudé, podle míry nahromadění.
Kdo vyprodukoval pigment?
Toto barvivo podle mezinárodního týmu vědců vyprodukovali tehdejší nejpočetnější mořští obyvatelé tzv. cyanobakterie známé spíše pod označením sinice. Pro nás je teď asi těžké si představit, že tehdy byly sinice na vrcholu potravního řetězce.
Na základě rozborů barviv se osvětlilo i proč tehdy neexistovali živočichové. Fotosyntetizující a mikroskopické sinice jsou totiž příliš drobnou potravou. Jejich nadvládu ukončily před statisícem milionů let až řasy, které se ukázaly i jako vhodnější a výživnější potrava pro další organizmy.