Domů     .Top
Projekt na záchranu antilop Derbyho: 14 mláďat a 800 proškolených studentů

Už několik let je Safari Park Dvůr Králové významně zapojen do aktivit spolku Derbianus Conservation, jež se snaží v Senegalu zachránit před vyhynutím západní poddruh antilopy Derbyho. V rezervacích Fathala a Bandia se v letošní sezóně podařilo odchovat 14 mláďat kriticky ohrožené antilopy, jejíž populace ve volné přírodě nedosahuje ani 200 jedinců.

Vzdělávacími programy zaměřenými na jejich ochranu letos prošlo zatím 800 dětí..

Foto: Jana Ptačinská Jirátová/Derbianus Conservation

Západní poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus) přežívá ve volné přírodě v méně než 200 jedincích, a to pouze na území národního parku Niokolo Koba v Senegalu.

Proto byl v roce 2000 zahájen záchranný program pro antilopu Derbyho, který je koordinován spolkem Derbianus Conservation. Ten vznikl seskupením pedagogů a studentů z České zemědělské univerzity v Praze a dalších odborníků a nadšenců, k nimž od roku 2015 patří i Safari Park Dvůr Králové. Dvorský safari park začal spolupracovat s Derbianus Conservation v roce 2015 a podílí se kromě vzdělávání na monitoringu zvěře v národním parku Niokolo Koba a managementu stád antilop v přírodních rezervacích Bandia a Fathala, kde probíhá záchranný chov antilop.

Foto: Derbíci/Michal Varga

Čtrnáct nových derbíků

V obou rezervacích se od října 2017 do března tohoto roku narodilo celkem 14 antilop Derbyho. „Identifikace mláďat je naším dalším důležitým úkolem. Obnáší to týdny v terénu strávené pozorováním, které mládě náleží k jaké matce.

Do budoucna by nám s tímto procesem mohl pomáhat dron, který jsme letos poprvé v rezervacích testovali, a stále více zapojujeme genetické analýzy“ říká spoluzakladatelka Derbianus Conservation Karolína Brandlová.

Některá z nových mláďat už mají dokonce svá jména – například Diesel, Dorothy, Dominica. „Ostatní mláďata nám pomáhá pojmenovávat veřejnost, našim příznivcům jsme totiž nabídli možnost si nové přírůstky nejen adoptovat, ale dát jim i jména podle svého výběru,“ vysvětluje Karolína Brandlová a dodává, že se jedná o jeden ze způsobů, jak mohou lidé Derbianus Conservation a záchranu antilop podpořit.

Foto: Jana Ptačinská Jirátová/Derbianus Conservation

Při ochraně zvířat v místě jejich výskytu je nezbytné spolupracovat s místními obyvateli a věnovat se vzdělávání dětí. Tak postupuje i Derbianus Conservation v Senegalu. „S podporou dvorského safari parku a ve spolupráci se Senegalci jsme letos uskutečnili zatím 11 vzdělávacích programů, kterých se zúčastnilo 800 dětí,“ popisuje Markéta Grúňová, jež má na starosti vzdělávání jak v Derbianus Conservation, tak v Safari Parku Dvůr Králové.

Programy zahrnují vzdělávací aktivity přímo ve škole a výjezd do přírodní rezervace Bandia. „Tam mohou děti antilopy a další divoká zvířata pozorovat a za doprovodu zkušeného průvodce a námi vyvinutých vzdělávacích materiálů se o nich mnoho naučit,“ říká Grúňová.

Většina dětí neměla dosud možnost potkat vzácné divoké zvíře, natož kriticky ohroženou antilopu Derbyho. „Podobná situace je v mnohých dalších afrických zemích a je jednou z překážek ochranářských snah,“ dodává.

Foto: Jana Ptačinská Jirátová/Derbianus Conservation

Více o záchranném projektu: www.derbianus.cz.

Redakčně upravená tisková zpráva Safari Parku Dvůr Králové

 

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz