Velmi zajímavého objevu dosáhli indičtí odborníci. Těm se totiž podařilo najít novou planetu, která je od Země vzdálená přes 600 světelných let. Hmotnost planety je 27krát větší než Země a její poloměr je větší zhruba šestkrát.
Kdo by si ale myslel, že bychom zde mohli v budoucnu žít, bude zklamán. Teplota na povrchu dosahuje teploty kolem 600 stupňů Celsia..
Exoplaneta dostala označení EPIC 211945201b a K2-236b. Teplota na ní je vysoká z důvodu, že je ke své hvězdě, která se podobá Slunci sedmkrát blíž než Země ke Slunci. Zvládne ji jednou oběhnout za 19,5 dne. A jak zmíněnou planetu vůbec specialisté objevili?
K daným měřením využili speciální spektrograf PARAS, jenž se nachází v horské oblasti Indie na observatoři Gurushikhar u města Mount Ábú. Vědci zde dokážou studovat změny v intenzitě světla hostitelské hvězdy a vypočítat její hmotnost a další veličiny.
Nicméně nejedná se o úplnou novinku. Novou planetu objevil jako první Keplerův teleskop, ale až indičtí specialisté skutečně její existenci mohli potvrdit. Vědci se rovněž domnívají, že celková hmotnost je tvořená ze šedesáti až 70 procent křemičitany.