Vědcům z anglické univerzity v Cambridge se podařilo najít řešení umělé inteligence, která zvládne detekovat násilná chování mezi lidmi. Například při demonstracích by se mohlo jednat o účinný prvek ochrany.
Výhodou je, že systém lze namontovat na létající bezpilotní prostředek..
Odpadne tím nutnost sledovat dav lidským faktorem. Umělá inteligence snadno rozpozná, kdy na nejrůznějších demonstracích nebo v davu dochází k nepokojům, a kde nejsou umístěny pevné kamery, které by tyto situace sledovaly.
Dron, potažmo umělá inteligence dokáže v obraze analyzovat základní rozložení lidského těla a zároveň kombinace dvou a více lidí, kteří se chovají násilným způsobem. Rozpozná kupříkladu kopání, střílení, bodnutí, škrcení nebo pěstní souboje.
Tyto druhy násilí určí s přesností 94 procent. Problémem je zatím větší počet lidí v záběru. Pokud dron, který tento systém má k dispozici, sleduje naráz až deset lidí, klesá přesnost určení násilného chování na 79 procent. Cílem ale je, aby i v takových situacích byla přesnost určení co nejvyšší.
A na jakém principu to vlastně funguje? Dron sleduje situaci, operátoři a policisté u monitorů nemusí ale situaci sledovat. V případě nepokojů dostanou automatické upozornění a zároveň se zobrazí hlavní viník.
Bezpečnostní složky tak obdrží rychlou a jasnou informaci. DSS, neboli Drone Surveillance System je velkým příslibem do budoucna. Očekává se, že první ostré nasazení se uskuteční na festivalech v Indii.