Botanická zahrada PřF UK v Praze ožije v první polovině června nejrůznější “havětí”. Již potřetí zde totiž proběhne Velká výstava bezobratlých, která nechá nahlédnout do světa nejrůznějších skupin bezobratlých živočichů.
Vítáni jsou na ní všichni, kdo se rádi dívají a nechají se o světě okolo sebe poučit..
Foto: Ploskoroh pestrý (Libelloides macaronius)/Petr Šípek PřF UK
Privilegované postavení obratlovců, které odsuzuje prakticky všechny ostatní živočichy do role “bezobratlých”, nemá z hlediska dnešní vědy žádný skutečně významný smysl. Dělení živočichů na “bezobratlé” a “obratlovce” je dnes dělením poněkud zastaralým, přinejmenším z laického hlediska je však dělením stále funkčním.
Zatímco obratlovcům (tedy nejrůznějším rybovitým tvorům, obojživelníkům, plazům, ptákům a savcům) řekne většina laiků “zvíře”, ti ostatní si většinou vyslouží nějaký více či méně lichotivý název, například “havěť” či “žoužel”.
Takové žoužele, ať již zcela beznohé, se šesti nohami či s mnoha páry nohou, žije okolo nás tolik, že počtem jedinců i druhů strčí všechny obratlovce hravě do kapsy.
Foto: Chroust mlynařík (Polyphylla fullo)/Petr Šípek PřF UK
Svět bezobratlých živočichů je pestrý na počet druhů, nejrůznější bizarní životní strategie, ale také na tvarovou a barevnou rozmanitost a ano – na krásu. Vědci působící na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a v Národním muzeu spojili své síly, aby krásy bezobratlého světa přiblížili co nejširšímu okruhu zájemců.
Třetí ročník Velké výstavy bezobratlých představí plejádu živočichů od sekáčů, pokoutníků či vodouchů až po raky, berušky vodní nebo splešťule. V akváriích si zblízka prohlédnete také larvy jepic, potápníků a vážek, v teráriích najdete brouky zlatohlávky, střevlíky či mrchožrouty.
K vidění bude rovněž sekce bezobratlých obyvatel našich domovů nebo kolekce měkkýšů střední Evropy. Živé exponáty doplní fotografie našich nejzajímavějších bezobratlých.
Budete se tedy moci bezprostředně setkat jak s běžnými, tak s velmi vzácnými a ohroženými druhy ze střední Evropy i blízkého okolí.
Na akci se organizačně spolupodílejí:
Přírodovědecká fakulta UK (katedra zoologie, Botanická zahrada PřF UK, Přírodovědci.cz), Národní muzeum, Česká společnost entomologická a Agentura pro ochranu přírody a krajiny ČR
Redakčně upravená tisková zpráva Přírodovědecké fakulty UK