V letošním roce představila australská společnost Titomic 3D tiskárnu, která zvládne tisknout největší kovové díly. Díky ní tak lze vyrobit kupříkladu několikametrové komponenty pro letadla nebo ponorky, ale také vyrobit rám jízdního kola za pouhých 25 minut..
Na vývoji se podílela společnost Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO). 3D tiskárna rozstřikuje částice z titanové slitiny na kostru vrstvu po vrstvě. Není tak při výrobě využíváno k roztavení kovů ani laseru, či tepla.
Podobnou 3D tiskárnu mají také v Číně, kde slouží ve zbrojním průmyslu. Nicméně o této tiskárně toho není příliš známo. To o australské tiskárně se toho ví více.
Vychází ze standardních technologií studeného nástřiku a zvládne vytisknout objekty o velikosti 9 m (délka) x 3 m (šířka) x 1,5 m (výška). Tato technologie studeného nástřiku se klasicky používá pro pokovování nebo opravy dílů, v tomto případě je ale využita nově pro aditivní výrobu fúzním kinetickým procesem vyvinutým australskou národní vědeckou laboratoří CSIRO a Force Industrie.
Technologie 3D tisku se stále zdokonaluje. Nicméně ještě není s největší pravděpodobností v takové fázi, kdy by se vyrovnala tradiční výrobě. Jisté ale je, že pokud vše půjde podle plánu, čeká nás v nejbližších letech revoluce ve výrobních procesech.
O tom svědčí mimo jiné rostoucí akcie společnosti Titomic. Na burze se od loňského září téměř zdesetinásobily.